1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
13

Meryl spend a total of 68.82 for 2 pairs of sneakers with the same cost . The sale tax is 5.32 . Meryl also use a coupon for 3.0

0 off her purchase . How mouth does each pair of sneakers cost.
Mathematics
2 answers:
Nimfa-mama [501]3 years ago
8 0
$68.82
$68.82 - $5.32
$63.50 - $3.00
$60.50 / 2
$30.25 each pair of shoes
Mrrafil [7]3 years ago
4 0
If Meryl spent $68.82 for 2 pairs of sneakers plus tax of $5.32 would be a total of $74.14 - $3.00 would be $71.14. So it would be $35.07. I think.
You might be interested in
What is the total number of students in Ms. perron class
kvasek [131]

Answer:

24 total students

Step-by-step explanation:

multiply 25 times 18 to get 450 then divide 450 by 75 then you get 6, which is the total amount of girls, so 6 + 18 = 24

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the property of (-12)+12=0
photoshop1234 [79]

Answer:

the anser is 0

this is an additive inverse property.

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Can someone help me with this so I don't get in trouble??
timofeeve [1]
Try to use photo math it should give u step by step
5 0
2 years ago
Which of the following is an arithmetic sequence?
madreJ [45]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

A is an arithmetic sequence with first term -2 and common difference 5.  Each new term is found by adding 5 to the previous term.

B is a geometric sequence with first term 1 and common ratio 1/2.

C is neither an arithmetic nor a geometric sequence.

D is neither.  We might call it an "alternating sequence."

8 0
3 years ago
It took 7.2 minutes to upload 8 digital photographs from your computer to a website. At this rate, how long will it take to uplo
kenny6666 [7]
If it take  some x  minutes to upload  some y  digital photographs, it means it has an average of: x/y minutes to upload a single digital photograph. Then, to upload z photographs, you just multiply   x/y   by z.

Spoilers for answer:
If it take 7.2 minutes to upload 8 digital photographs, it means it has an average of: 7.2/8 = 0.9 minutes to upload a single digital photograph. This means that, by this rate, it will take 20 * 0.9 = 18 minutes to upload 20 photographs to the website.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the prime factorization of each number in exponential notation.
    9·1 answer
  • Simplify 7z+19+2? - 8z+5.​
    10·2 answers
  • I will mark you as the brainlest
    9·1 answer
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Decide whether this statement is "always, sometimes, or never"
    13·1 answer
  • It this right y=-5x+2<br> Please no files or links!
    14·1 answer
  • Which of the following is a true statement for this function?
    12·1 answer
  • I need help on this quick
    5·2 answers
  • There is a pair of parallel sides in the following shape.
    6·1 answer
  • The Key Club is hosting a banquet as a fundraiser. If 60 people attend, they make $500. If 80 people attend, they make $1500. Wr
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!