1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
8

How do you do this question it is kinda difficult to understand

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]3 years ago
4 0
Speed = slope of the line = 20 / 0.5 = 40 km / hr

Second part will be a line with downward slope from the end of the horizontal line Slop = 20 / 1/3 (=60 km/h) So it will pass through the 65 on horizontal axis.
You might be interested in
If f(x) = 3x - 1 and g(x) = x + 2, find (1-9)(x).
Studentka2010 [4]

Answer:

(f-g)(x)=2x-3

Step-by-step explanation:

<em>The correct question is</em>

If f(x)=3x-1 and g(x)=x+2, find (f-g)(x)

we know that

(f-g)(x) is equal to subtract the function g(x) from the function f(x)

so

(f-g)(x)=f(x)-g(x)

substitute the given functions

(f-g)(x)=(3x-1)-(x+2)

Remove the parenthesis

(f-g)(x)=3x-1-x-2)

Combine like terms

(f-g)(x)=2x-3

5 0
3 years ago
Pls I need help now pls help me ​
VARVARA [1.3K]

1. yes

2. yes

3. no

4. yes

5. yes

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the year 2,000 there were 8.7 deaths per 1000 residents in the united States.if there were 281,421,906 residents in the U.S.
jolli1 [7]
32,347,345.5 people died in the year 200
6 0
3 years ago
Sarah Rhodes prepared one gallon of hot
makvit [3.9K]

1 gallon = 128 ounces

Divide total ounces by ounces per cup:

128 / 4 = 32

She had 32 servings

8 0
2 years ago
Explain how you would subtract -4 - 6 using a number line​
AlladinOne [14]

Start at -4 on the number line. Move 6 units to the left to get to -10

This shows -4 - 6 = -10

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange
    9·1 answer
  • 1, Exercise P2 _ 2p _ 15 = 0
    6·1 answer
  • Marco needs to buy some cat food at the nearest or three bags of cat food cost 15.70 $5 how much will Marco spend on 5 bags of c
    12·1 answer
  • Which statements are true regarding the area of circles and sectors? Check all that apply.
    7·2 answers
  • Find the volume of the cylinder. Round your answer to the nearest tenth if necessary. Use 3.14 for π. 7 ft9 ft The volume of the
    9·1 answer
  • Multiply these -3/7 times by 3/8
    9·2 answers
  • A family buys 4 airline tickets and travel insurance that costs $18 per ticket. The total cost is $680. Let x represent the pric
    8·1 answer
  • Shawnte earned a score of 42 points. There were 19 competitors who received a lower score than Shawnte and 5 competitors who ear
    11·1 answer
  • Carter needs to remove sod in his yard to build three flower beds. One bed will be a rectangle which measures 2.5 m by 6 m. Anot
    8·1 answer
  • Improper fraction that equals 2 5/8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!