1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
13

There were 12,351 visitors to a history center last year .what is this number rounded to the nearest hundred? Explain how you ro

unded.
Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
3 0
12,351 ~ 12,400 I rounded 12,351 to 12,400 because when there is 5 when you round,the hundred goes up.
~
You might be interested in
Customers in a Bank In the Ames International Campus Bank (open 24h every day) 5 customers arrive on average during an hour. Ans
kotegsom [21]

Answer and Step-by-step explanation:

The answer is attached below

5 0
3 years ago
What is the image of (−3,−9) after a dilation by a scale factor of 1/3 centered at the origin.
denis-greek [22]

Answer:

(-1,-3)

Step-by-step explanation:

Multiply both x and y values by 1/3 or divide both by 3.

4 0
3 years ago
I need helppppppppp​
Liono4ka [1.6K]
Standard form: Ax + By = C
Y = 7/5x - 2
Subtract y and add 2
7/5x - y = 2
Multiply by 5
Solution: 7x - 5y = 10
4 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINIEST N 20 POINTS !!!
tatyana61 [14]

graph B shows the correct business equation.

we can represent it as

y = 5 + 2x

as x = 1 , y = 5+2×1=5+2=7

and so on.

3 0
3 years ago
what is the answer to 630 people went a McDonald's yesterday. If 60% of them ordered fries, how many ordered fries?
ahrayia [7]

Answer:

378 people

Step-by-step explanation:

60% of 630 = 0.6 × 630 = 378

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of the digit 5 in the number 4.105
    10·2 answers
  • What is the gfc of 18,54 and 72
    5·1 answer
  • When Cullen cleaned behind his dresser, he found 73 cents, all in nickels and pennies. There were 25 coins. How many were nickel
    10·1 answer
  • Write a rational equation that can be solved by multiplying each side by 5(a+2)
    8·1 answer
  • Given the literal equation 2003-05-04-00-00_files/i0290000.jpg, with y = 4x + 2, what is the value of z if x = 1?
    13·1 answer
  • I did this problem and I was told I did it wrong how do I fix it??
    5·1 answer
  • If the cafeteria uses 10 gals of milk in 3 days how many gals of milk are used each day
    15·2 answers
  • Solve for x<br> 3.5x=24.5
    10·1 answer
  • Please help me with this question. will give brainliest I need this by today pleaseeeeeee its an assignment
    7·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!