1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
13

Jam is made from 4 parts fruit and 3 parts sugar. How much sugar is needed to make jam from 1.5kg of fruit.. show workings

Mathematics
2 answers:
marta [7]3 years ago
8 0
Well to solve this we need to dilute the sugar measurement sence the fruit count is lower, so first find the dilution amount in the fruit
4/1.5= 2.6
so to find the sugar you divide 3 by 2.6
3/2.6= 1.1

So you would need 1.1kg of sugar to make the jam!

Hope this helped!!
Pani-rosa [81]3 years ago
6 0

Answer:

1.1kg of sugar

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of the discriminant? 4x2+15x=3x-9
Ray Of Light [21]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

Use the values of  a ,  b , and  c  to find the discriminant.

8 0
3 years ago
Someone help me with rest please asap!!
tiny-mole [99]

Answer:

3. Definition of Midpoint

4. VAT, Vertical Angles Theorem

5. ASA, Angle-Side-Angle Theorem

8 0
2 years ago
Slope of (-7,-2) (9,4)
Olenka [21]

Answer:

m= \frac{3}{8}

Step-by-step explanation:

1. Use the slope equation to solve the problem

\frac{y_{2} -y_{1}}{x_{2} -x_{1} }

2. Plug in your values into the equation.

\frac{4-(-2)}{9-(-7)}

3. Simplify the equation.

m= \frac{3}{8}

4 0
3 years ago
10 more than a number divided by -8
Effectus [21]

Answer:

6X8=48 10 more is 58

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which group of numbers is listed from least to greatest?
Karolina [17]

Answer:

The answer should be B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Zak uses repeated subtration to find 48\8 .How many groups of 8 doeszak subtract
    14·1 answer
  • Please help<br> Me with this!
    14·1 answer
  • A theater has 60 seats in the first row, 68 seats in the second row, 76 seats in the third row, and so on in the same increasing
    15·1 answer
  • Help me out please need them by tomorrow, answer any question you know just put the number so I can know what question you answe
    13·2 answers
  • What is the expression in radical form? <br> (3p^3q)^3/4
    10·2 answers
  • Select the factors of x2 − 10x + 25.
    9·2 answers
  • Find the value of y if the line through the two given points is to have the indicated slope.
    12·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • PLEASE HELP NOWWWWWWWWWWW
    15·2 answers
  • Find the area of the circle. round your answer to the nearest hundredth
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!