1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
2 years ago
5

Corrine wants to purchase 9.6 pounds of trail mix. Each pound costs $1.20. How much will Corrine spend on trail mix?

Mathematics
2 answers:
Grace [21]2 years ago
7 0

Multiply 9.6 pounds of trail mix by $1.20.

9.6 * 1.20 = 11.52

Corrine will spend $11.52 on trail mix.

FinnZ [79.3K]2 years ago
4 0
11.52 dollars because 9.2 time 1.2 equals 11.52
You might be interested in
Anybody Know This. ?
ira [324]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A phone company advertises a new plan in which the customer pays a fixed amount of $ 25 per month for unlimited calls in the cou
marusya05 [52]

Answer: The answer would be 950 international minutes. Only if assuming that this is in one month since the question doesn't give much detail.

Step-by-step explanation:

X would be used to represent the number of months.

25+0.10x=120

0.10x=95

950 international minutes used

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the line.<br> Use exact numbers.
Marina CMI [18]

Answer:

Y=3x+3

The y intercept is 3 and use rise over run to find m.

8 0
2 years ago
Solve for the value r.<br>​
klio [65]

Answer:

R = 8.3144598 J. mol-1. K-1.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help will give brainiest
son4ous [18]

Answer:

I'm pretty sure the answer is a

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • Express the following as powers of 64: (e) 1 (f) 1/64 (g) 1/8 (h) 1/2 (I) 1/64
    5·1 answer
  • Darius and Barb are playing a video game in which the higher score wins the game. Their scores are shown below. Darius’s scores:
    15·2 answers
  • What does the symbol "kg" represent in the metric system?
    5·2 answers
  • Someone help me solve this it's easy i just don't understand simple math
    15·2 answers
  • A line plot with the lengths of meteors is shown. Two more identical meteor measurements were added so that the total length of
    7·2 answers
  • 2x+4=12 helppppppppppppppp​
    7·2 answers
  • A student has a total of 233 points on three tests. The scores on the first and second tests are the same. The third score excee
    11·1 answer
  • Makayla purchased a jacket for $75 and a pair shoes for $105 the jacket was 10% off and the shoes were 20% off. Before tax how m
    13·2 answers
  • I NEED HELP WITH THIS QUESTION PLEASE
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!