1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
3 years ago
9

Is this true? if not what’s the answer asap!

Mathematics
1 answer:
tensa zangetsu [6.8K]3 years ago
4 0

Answer:

(x {}^{ - 4} ) {}^{2} \:  =  \: x {}^{ - 4 \times 2 }   =  \: x {}^{ - 8}  =  \:  \frac{1}{ x {}^{8}  }

You might be interested in
Got another question for you lovely folk, don’t understand how to do this one either
Brrunno [24]

Answer:

97.12°

Step-by-step explanation:

the value of the highlight angle =

tan~¹ 1/3 + tan~¹ 5/1 =

18.43° + 78.69° = 97.12°

7 0
3 years ago
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
liubo4ka [24]
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?

If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:

1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350    /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35

Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
6 0
4 years ago
Which would give the best estimate of 4 and 7/8 times 3 and 6/7
balandron [24]
Me I would go with 3 time 6/7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
354 by rounding to the nearest hundred.​
lara [203]

Answer:

400

Step-by-step explanation:

354>=350 and thus is rounded upwards to 400.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
¿Cuál es el resultado de (-2)(-3)*(-1)x 5?<br>​
podryga [215]
=-30
-2*-3=6
-1*5=-5
6 x -5=-30
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If 160,000 divided by n = 4, find n
    5·1 answer
  • What is the probability of rolling an even number when rolling a 6-sided die? A) 3 B) 1 2 C) 1 3 D) 1 4
    11·1 answer
  • The sales tax in one town is 8%. The total cost of an item can be written as c + 0.08c . What is the total cost of an item that
    6·1 answer
  • Greatest common factor 26
    10·2 answers
  • How to Write the numbers 0.253 in two other forms
    5·1 answer
  • Danielle went ice skating. It cost $3 an hour and $5 for skate rental. If Danielle spent $11, how many hours did she ice-skate?
    11·1 answer
  • Divide the difference between 1300 and three hundred fifty, by four
    13·1 answer
  • Find the slope of the line.<br><br> Please hurry I need the answer ASAP
    14·2 answers
  • Which of the following scenarios would generate outcomes and probabilities that are equivalent to identifying the sex of 3 succe
    11·2 answers
  • Please can you help me!!!!!!!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!