Answer:
97.12°
Step-by-step explanation:
the value of the highlight angle =
tan~¹ 1/3 + tan~¹ 5/1 =
18.43° + 78.69° = 97.12°
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Me I would go with 3 time 6/7
Answer:
400
Step-by-step explanation:
354>=350 and thus is rounded upwards to 400.
=-30
-2*-3=6
-1*5=-5
6 x -5=-30