1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
8

Show each step of your work. Solve -3x – 2 = 19.

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

-3x -2 = 19

+3x +3x

-2 = 19 + 3x

-19 -19

-21 = 3x

Divided by 3

-7 = x

You might be interested in
A 10 ounce can of peaches cost $2.40 in a 25 ounce can of peaches cost $4.80 what is the unit price of the 25 ounce can of peach
Elina [12.6K]

Unit price = total price / size


unit price for 25 ounce can :


$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce

7 0
2 years ago
Helpppppppppp me plz
creativ13 [48]
X+6 > -18+9x
18+6 > 8x
24 > 8x
3 > x
5 0
2 years ago
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! AND THANK YOU :-) 15 POINTS A concession-stand manager buys bottles of water and soda to sell at a foo
3241004551 [841]
The manager needs to buy 3375 water bottles and 1125 sodas and both will equal 4500. hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Abby's Pie Shop has 20 pies for sale, including 2 peach pies.
Mariulka [41]

Answer:

1/10

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the area of the parallelogram. The figure is not drawn to scale.
valina [46]

Answer:

1330 in.

Step-by-step explanation:

38 x 35 = 1330

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A rectangular parking lot has length that is 9 yards less than twice its width. If the area of the land is 221 square yards, wha
    15·1 answer
  • Can the pythagorean theorem can be used for any type of triangle
    10·1 answer
  • Consider the function f(x)=x^2-5. If g(x)=f(x-7), what can be said about g(x)? check all that apply
    11·1 answer
  • Please help (15 points!!!!) asap
    6·1 answer
  • The starting salaries of individuals with an MBA degree are normally distributed with a mean of $40,000 and a standard deviation
    10·1 answer
  • Consider the graph of the linear equation 2x - 5y = 10.
    8·1 answer
  • What is 2/4 in simplest form dude?
    15·2 answers
  • Express 0.002304 in standard form , correct to one decimal place​
    12·2 answers
  • Gasoline costs $3.37 per gallon. Mary's father puts 9i gallons in the tank of his car. How much will the gasoline cost?
    11·1 answer
  • Manuel goes to see a hockey game that lasts for 1 hour and 50 minutes.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!