Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
1 answer:
To find the unit rate of any two numbers you divide:
9.60 divided by 4 = 2.4
Unit rate = $2.40
Hope I helped! :)
You might be interested in
Answer:
-18√2
Step-by-step explanation:
i hope it would help u
Answer:
if she uses a 1/4 measuring cup she would need to get 14 1/4 cups of flour
Step-by-step explanation:
Rational
Irrational
Rational
Rational
Irrational
Answer:
a reflection and a dilation
Step-by-step explanation:
in the wording, it was stated that the triangle was reflected then dilated.
Answer:
1,078
Step-by-step explanation:
700 x 154= 107800
1078.00