1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
2 years ago
14

Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it

Mathematics
1 answer:
ad-work [718]2 years ago
6 0
To find the unit rate of any two numbers you divide:
9.60 divided by 4 = 2.4

Unit rate = $2.40

Hope I helped! :)
You might be interested in
Please simplify.....
alexandr402 [8]

Answer:

-18√2

Step-by-step explanation:

i hope it would help u

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita is making bread. She needs 3 1/2 cups of flour. Juanita only has 1/4 measuring cup. How many cups of flour will Juanita
jekas [21]

Answer:

if she uses a 1/4 measuring cup she would need to get 14 1/4 cups of flour

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Classify each number below as a rational number or an irrational number.<br> rational irrational
Vadim26 [7]
Rational
Irrational
Rational
Rational
Irrational
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Triangle A B C is reflected and then dilated to form smaller triangle A double-prime B double-prime C double-prime Which transfo
Gnoma [55]

Answer:

a reflection and a dilation

Step-by-step explanation:

in the wording, it was stated that the triangle was reflected then dilated.

6 0
3 years ago
700% of what number is 154? Show ALL of your work.
lesantik [10]

Answer:

1,078

Step-by-step explanation:

700 x 154= 107800

1078.00

3 0
3 years ago
Other questions:
  • **70 POINTS** NO GUESSING
    10·2 answers
  • To decrease an amount by 8 percent, what single multiplier would you use?
    8·1 answer
  • (PLZZZZ HELP ME its actually easy I am trying to check my work) Bob's family of three was driving to Washington D.C.. They were
    13·2 answers
  • There are 4 students in a study group they each have to complete 40 math problems per week. Here are the amounts they each have
    12·2 answers
  • Which is the correct input-output table for the function f(x) = 3x2 - 1+4?
    12·1 answer
  • Can someone help me please
    13·2 answers
  • Avram borrows $14,500 at 5.4% simple interest to open a small business. His bank allows him 9 years to pay back the loan. How mu
    6·1 answer
  • 1. 5 - 3/8
    5·2 answers
  • Carl hires a caterer to provide food for his birthday. The caterer
    10·2 answers
  • Don’t know how to solve.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!