1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VashaNatasha [74]
3 years ago
14

Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it

Mathematics
1 answer:
ad-work [718]3 years ago
6 0
To find the unit rate of any two numbers you divide:
9.60 divided by 4 = 2.4

Unit rate = $2.40

Hope I helped! :)
You might be interested in
Giving right answer a branleist
Kobotan [32]

Answer:

(a) 860, (b) 860, (c) 860 and 186

Step-by-step explanation:

(a) 860

860 ends with a zero or a five, 186 and 863 do not.

(b) 860

860 ends with a zero, 186 and 863 do not.

(c) 860, 186

860, the 0 is even. 186, the 6 is even. 863, the 3 is not even.

7 0
2 years ago
What is the midpoint of a segment with These endpoints (-6,-9) and (16,5)
lora16 [44]

~~~~~~~~~~~~\textit{middle point of 2 points } \\\\ (\stackrel{x_1}{-6}~,~\stackrel{y_1}{-9})\qquad (\stackrel{x_2}{16}~,~\stackrel{y_2}{5}) \qquad \left(\cfrac{ x_2 + x_1}{2}~~~ ,~~~ \cfrac{ y_2 + y_1}{2} \right) \\\\\\ \left(\cfrac{ 16 -6}{2}~~~ ,~~~ \cfrac{ 5 -9}{2} \right)\implies \left( \cfrac{10}{2}~~,~~\cfrac{-4}{2} \right)\implies (5~~,~-2)

7 0
3 years ago
2ft 3in = how many inches​
Arte-miy333 [17]
1 ft = 12 inches

2 ft = 24 inches

24 inches + 3 inches = 27 inches
7 0
3 years ago
What is the sum of 34908​
lana66690 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

i 798

3 0
3 years ago
How do you work out 5 2/3 - 2 3/4 ???
loris [4]
Hi,
i worked out the problem and I attached the picture  

6 0
4 years ago
Other questions:
  • The arena wants to estimate the previous two month’s ticket-sale income. in total, 71,115 people attended different events at th
    9·1 answer
  • Solve for x in the equation x²+10x+12=36
    8·1 answer
  • THIS I S EASY I JUST DON'T KNOW IT PLZZ ANYONE I REALLY NEED THIS ASP I PROMISE BRAIBLIEST ANYONE???????PLZZ HELP I DON'T KNOW W
    7·2 answers
  • A garden snail travels on rate of 2.6 feet per minute at this rate how long will it take for the snow to travel 65 ft
    11·1 answer
  • Yolanda is saving money to buy a game. So far she has saved $12, which is three-fourths of the total cost of the game. How much
    11·1 answer
  • Find the image of (-1,2) reflected over the y-axis
    11·2 answers
  • FIRST ANSWER RECEIVES BRAINLIEST Find the product of (4z^2 + 7z – 8) and (–z + 3).
    15·2 answers
  • Donaldo is trying to figure out the recursive form of the following sequence to understand some of the expenses reported in his
    14·1 answer
  • (Please answer) Octavia is going to buy milkshakes for her friends. Small milkshakes cost $2.50 and large milkshakes cost $6.00.
    10·1 answer
  • How do I find the angles that is mark by a letters?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!