1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andreas93 [3]
3 years ago
10

Name a rectangle that is also a square

Mathematics
2 answers:
Yuki888 [10]3 years ago
8 0
It's square a rectangle has 4 right angles just like a square. That's why the answer is square
alexdok [17]3 years ago
3 0
It can also<span> be defined as an equiangular quadrilateral, since equiangular means that all of its angles are equal (360°/4 = 90°). It can </span>also<span> be defined as a parallelogram containing a right angle. A </span>rectangle <span>with four sides of equal length is a </span>square<span>. So the answer is that they are the same but the answer is SQUARE.

Hope that helps!</span>
You might be interested in
Pls slove this asap, i rlly nneed it
butalik [34]

Answer:

Each box is 15.99

Step-by-step explanation:

Just the divide the total cost by 6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help. really appreciate it ​
Hunter-Best [27]
The line that is perpendicular to the line on the graph is y=3

5 0
3 years ago
Round the following numbers<br> to the nearest len<br> 1)7<br> 2)23<br> 3)1.562
Drupady [299]

1) 7 = 7.0

2) 23 = 23.0

3) 1.562 = 1.6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please!!​
Lynna [10]

Answer:

b because the value are correct

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
All prime numbers are odd change to conditional statement
patriot [66]
Not all prime numbers are odd, 2 is not odd and it's a prime number
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Expand by using the distributive property 3xy(2x + 4y +3)
    14·1 answer
  • Plan G is paid £14,000 for a concert. If the money made is split at 2:5 between Plan G and the arena. How much money did the are
    5·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • Simply each expression by combining like terms
    9·1 answer
  • What is the value of b? b = -6 + (-13 +z) x 45 + 367- 2456? PLEASE HELP
    9·1 answer
  • Which situation best describes a positive correlation?
    13·1 answer
  • The hole for support needs to be feet deep. It is currently inches deep. How much deeper must the hole​ be? Use pencil and paper
    6·1 answer
  • Vertical Angles
    14·1 answer
  • A $280 suit is marked down by 30%. Find the sale price
    14·2 answers
  • Using square ABCD, calculate the measure of ZEDC, if mZECD = 45°.<br> =
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!