This involvea factoring the polynomial into binomials and solving.
So make it (3x+1)(x-7)
X equals 7 and -1/3
No
Put (4,9) in equation 1
Mark brainliest please
Answer:
9,000
Step-by-step explanation
You pay one 4th of your money on taxes. 36000/4 is 9,000.
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
Mousy=m
Mrs. Computer=3m
m+3m=52
4m=52
m=52/4
m=13
mousy=13, Mrs. Computer=3*13=39