1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
3 years ago
13

Please help me pleaseeeeeeee

Mathematics
2 answers:
Leona [35]3 years ago
7 0

Answer:

the first blank is 2, the second one is 1

PtichkaEL [24]3 years ago
5 0

Answer:

Yellow box #1=2

Yellow box #2=1

Step-by-step explanation:

#1) 8-6=2

#2)8-7=1

You might be interested in
A man travels from A to B at 4 km/h and from B to A at 6 km/h. The total journey takes 45 minutes. Find the distance travelled.
lubasha [3.4K]

Answer:

d/4 + d/6=45/60 hours=3/4 hoursStep-by-step explanation:

3d+2d=12 x 3/4=9

5d=9

d=9/5 km ……………….

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a rectangular garden is 44 meters. The length of the rectangle is 5 less than twice the width. Find the length
defon

9514 1404 393

Answer:

  • width: 9 m
  • length: 13 m

Step-by-step explanation:

Let w represent the width. Then the length is 2w-5, and the perimeter is ...

  P = 2(L+W)

  44 = 2((2w-5) +w)

  44 = 6w -10

  54 = 6w

  9 = w

  2(9) -5 = 13 = length

The length of the rectangle is 13 meters; the width is 9 meters.

6 0
3 years ago
Onya selected a pair of shoes for the regular price of $80. How much money will she save by using the 20% off coupon? Justify yo
professor190 [17]

Answer:

a. Savings =  \$16

b. Price = \$96

Step-by-step explanation:

Solving (a):

Price = \$80

Coupon = 20\%

Required

Determine her savings.

Savings = Coupon * Price

Savings = 20\% * \$80

Savings =  \$16

Solving (a):

Price = \$120

Coupon = 20\%

Required

Determine the price before tax

First, we need to determine her savings

Savings = Coupon * Price

Savings = 20\% * \$120

Savings =  \$24

The price before tax is calculated as follows:

Price = \$120 - \$24

Price = \$96

4 0
3 years ago
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?
Svetach [21]
The unit price is tantamount to saying the price of each. For this item, we are asked to determine the price of each can. Thus, it can be determined by dividing the price to number of cans.
                           $5.25 / 5 = 1.05
Thus, each can of tomato sauce costs $1.05. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Comparing Step Functions
maks197457 [2]

Hello, if you want help I can help you!

So, your answers should be A and D

If I'm wrong correct me.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ball used in a soccer game may not weigh more than 16 ounces or less
    14·1 answer
  • NECESITO AYUDA EN ESTOS EJERCIICIOS DE MATES NIVEL SEGUNDO ESO
    11·1 answer
  • Is (-1,1) a solution to y=3x+4 and 4y-3x=-7
    12·1 answer
  • Two angles are complementary. The degree measure of the larger angle is 2 more than 3 times the smaller angle. What is the degre
    10·1 answer
  • 2x-7y=-56 and 7x+2y=8 are they parallel perpendiculare or neither
    13·2 answers
  • What is the value of a in the equation 5a - 10b = 45, when b = 3?
    9·2 answers
  • Can someone please help me with my maths question​
    8·1 answer
  • What’s the answer?!!!!!!
    12·2 answers
  • Need help ASAP!! Thanks
    11·1 answer
  • 2 + 2x = 42 - 3x<br>hi need some help​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!