Answer:
Step-by-step explanation:
Mark as brainliest
<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em>
<em>H</em><em>ope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>you</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> </em><em>on</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>assignment</em>
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
y = 8
Step-by-step explanation:
-4(3) = -12
to get -12 to 12 you need to add 24 to -12 to make it 12.
so 3 (8) = 24
so -12 + 24 =12
First find the area of the base, and multiply that by the height. That's the answer.
Area of the base: pi * 3*3 = 3.14*9 = 28.26
Volume of the cylinder: 28.26*8 = 226.08 cubic units