15=3b
15/3 = 3b/b
5= b
Isolate the variable by diving 3 on both sides
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
Answer:
25/9
Step-by-step explanation:
Fraction is 25/9 and it's simplified.
Hope my answer has helped you if not i'm sorry.
Answer:
308cm^3
Step-by-step explanation:
maths