1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
3 years ago
15

Jan Carlzon, former president of Scandinavian Airlines (SAS), has said that one of the greatest fears executives have is that em

ployees will "give away the store" to satisfy complaining customers. From this statement, it would appear that Carlzon was opposed to:
Business
1 answer:
IgorC [24]3 years ago
8 0

Answer:

<em>I can see that there are no choices. I'll answer the question according to my own understanding. </em>

From the statement, it would appear that Carlzon was opposed to: executives who believed that empowered employees are not good when it comes to business. For Carlzon,<u> it is okay to allow the employees to satisfy the customers because it will give the company a boosted pride in the long-run.</u>  

Explanation:

The question above is related to the book entitled "Achieving Excellence Through Customer Service."

For Carlzon, <u>there is nothing wrong in giving away too much for customers </u>because<em> having over-satisfied customers is not a problem.</em> The real problem lies in "unsatisfied customers," thus it is essential that employees should be empowered in order to give them the responsibility to respond to the customers when the demand calls for it.

So, this explains the answer.

You might be interested in
The contribution margin approach helps managers in short-term decision making because it ________
lana66690 [7]
The contribution margin approach helps managers in short-tern decision making because it reports costs and revenues at their current value. 

The contribution margin ratio/approach allows companies to determine their profits they can make from a product minus variable costs. 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oreva, a multinational corporation, pays $100,000 per year to an information technology firm to archive and secure all of its da
Arlecino [84]

Answer:

A) storage cost

Explanation:

Storage cost -

It is the amount spend on the maintenance of the storage or holding of the inventory .

From the question ,

The multinational company , Oreva , pays $100,00 per year to the It firm , i.e. , the information technology firm , so as to maintain and secure all of its data and storage .

hence , from the question ,

The correct term according to the information of the question is  A) storage cost .

4 0
2 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
Business management​
leva [86]

<u>Answer:</u>

Business management is dealing with the coordination and association of business exercises. This usually incorporates the generation of materials, cash, and machines, and includes both advancement and promoting. The management is responsible for sorting out for arranging, controlling, and coordinating the business' assets so they can meet the targets of the approach.

Business Management Tactics are characterized as exercises that observe the business models that were distinguished in the organization's approaches. They put into impact business assignments and plans so they can meet the objectives that have been organized.

7 0
2 years ago
A person who produces work in the vernacular is one who
balu736 [363]
Writes in their own language as used colloquially.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • For the month of September, Florida, Inc., incurs a direct materials cost of $12,000 for 7,500 gallons of strawberry lemonade pr
    14·1 answer
  • A computerized spreadsheet programs is useful for
    12·1 answer
  • A joint production process at Berry Lane Farm results in two​ products, blackberry syrup and blackberry jam. The following cost
    12·1 answer
  • In a master-detail relationship scenario, the fields of the parent object need to be displayed in the related list. How will a d
    7·1 answer
  • Loggers are much likely to supply wood to the market if property rights are enforced. In the presence of market failures, public
    10·1 answer
  • If real gdp per capita in the united states is $8,000, what will real gdp per capita in the united states be after 5 years if re
    11·2 answers
  • Unsystematic risk:
    15·2 answers
  • Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2019.
    13·1 answer
  • How much should be in the reserve for fixed expenses?
    15·1 answer
  • Q.1Alexander Company purchased a piece of equipment for $12,000 and depreciated it for three years over a five-year estimated li
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!