1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
13

I need this answer. 10pts.

Mathematics
2 answers:
Ad libitum [116K]3 years ago
7 0
3rd one for sure I also just took a test on this
vova2212 [387]3 years ago
5 0

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
You have just used the network planning model and found the critical path length is 30 days and the variance of the critical pat
joja [24]

Answer:

0.726 is the probability that the project will be completed in 33 days or less.

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

Mean, μ = 30 days

Variance = 25 days

Standard Deviation,

\sigma = \sqrt{\text{Variance}} = \sqrt{25} = 5

We assume that the distribution of path length is a bell shaped distribution that is a normal distribution.

Formula:

z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}

P(completed in 33 days or less)

P( x \leq 33) = P( z \leq \displaystyle\frac{33 - 30}{5}) = P(z \leq 0.6)

Calculation the value from standard normal z table, we have,  

P(x \leq 33) = 0.726 = 72.6\%

0.726 is the probability that the project will be completed in 33 days or less.

8 0
3 years ago
Determine the following for the transformed cosine
Verdich [7]

Answer:

1/1080

1/3

y=cos(x/3)

Step-by-step explanation:

just did it

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Costs $17.60 for a pack of 4 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the nearest
mel-nik [20]

4=$17.60

1=$17.60/4

1=$4.40

Hole this helps :)

6 0
3 years ago
QUESTION<br> WORTH<br> 20 POINTS!!! HELP ASAP PLEASE<br> why am i alive
guajiro [1.7K]

Answer:

Cause you were born, as simple as that. Plenty of people deal with harsh life.

Step-by-step explanation:

That's not a math question BUT

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jake washes cars. On monday he washed 18 cars for $90. On tuesday he washed 9 cars for $45. On wednesday he washed 12 cars for $
chubhunter [2.5K]

Answer:

the rate  of change is 5

Step-by-step explanation:

$90 / 18 cars = $5 per car

$45 / 9 cars = $5 per car

$60 / 12 cars = $5 per car

That means the rate of change is 5 (5/1)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Emma started babysitting her neighbor. After babysitting for 5 hours, she made $37.50. What is her babysitting pay rate?
    15·1 answer
  • Cost of fuel is $1.45/L. <br> How much is saved after 4 cents per litre are taken off the price ?
    12·1 answer
  • %) points. Brainliest.
    8·2 answers
  • Write and equation of the line perpendicular to the given line that contains P
    12·1 answer
  • What are the coordinates of the midpoint of CD¯¯¯¯¯ where C(2, −6) and D(4, 10)?
    13·2 answers
  • What is 1/6 of 11/12?
    14·2 answers
  • 2. A line has a slope of which of the
    7·1 answer
  • See picture below!!!
    7·2 answers
  • What is the rational number for 1.1?
    7·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (5,1) and is parallel to the line y=−2x+4
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!