1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
3 years ago
13

Determine 2 numbers such that their sum divided by 4 is equal to 14. The greater number increased by 24 equals three times the s

mall number.
Mathematics
1 answer:
Leona [35]3 years ago
3 0

Answer:

the big number=36 the small number=20

Step-by-step explanation:

14x4=56

56+24=80

80/4=20

80-20=60

60-24=36

20+36=56

56/4=14

You might be interested in
PLEASE HELP ME FAST! IF GIVEN GOOD ANSWERS WILL MARK AS BRAINLIEST!
WARRIOR [948]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. Given that the local ice cream shop is deciding whether or not to hire a new worker. The shop must pay the worker hourly and cover a daily cost for insurance. The cost to pay an hourly worker for one day is represented by the function y=10x+30 where x=hours.

We find that this is of the form y = mx + B where

m = 10 and B = 30

Hence slope = m = 10

Answer is 10,

and it represents the rate of change of y for a unit change in x.

2. The answer is the third option "No; the data doesn't suggest a causation, and many people are healthy who don't exercise." Correlation is two data set that are linked or connected together so in this case it would be a correlation because all of the data is close and connected to each other.

3. The answer is "Correlation, because time of day doesn't cause a person to run faster or slower ".

That's the correct answer because causation would mean there is a cause and effect and in the question, there is no cause. It can't be the last one because there is enough information. It also can't be the third one because there is a relationship since he shown he runs faster in the evening. Also I took the test and it was right!

4 0
3 years ago
mrs hamilton worked for a real estate agency. she sold a house for $175,000. the agency's fee for the sale was 4% of the sale pr
katrin2010 [14]
 You wrote $4,7725 and i dont understand the question.
3 0
3 years ago
What is the unit rate $9.99 for 10 lbs
Fantom [35]

Answer:

$.999 for 1 pound

Step-by-step explanation:

If you divided both sides by 10. So 10/10= 1. 9.99/10= 0.999

5 0
3 years ago
Please help ASAP Select two points to define a line where the polygon will break
andriy [413]

Answer:

2 one and the 4 one

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with number 24 plz!
morpeh [17]

Answer:its 23{#%]*73

Step-by-step explanation:

Because its that

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Match the parabolas represented by the equations with their foci.
    14·1 answer
  • An irregular figure was broken into a triangle and rectangle. The area of the triangle is in2. The area of the rectangle is in2.
    6·1 answer
  • What is the measure of how likely an event is.
    5·1 answer
  • A)<br> 2x + y - 12 = 0<br> x + y + 3 = 0
    15·1 answer
  • Gary sold tickets to the school football game. He sold $1240 worth of tickets. He sold 10 more adult tickets than children ticke
    13·1 answer
  • In emails to monthly readers of a newsletter 3% of the emails come back undelivered
    11·1 answer
  • The slope of a line is 5/9 and the slope of another line is -975. The two lines<br> are
    8·1 answer
  • What is a slope of a line between the x-axis and y-axis​
    10·1 answer
  • The difference of Ellen’s age and her sister Mary’s age is 4 years. Ellen is 5 years less than twice Mary’s age.
    10·2 answers
  • The price of 4 dresses is $486 What is the rate of each dress?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!