Step-by-step explanation:
6:36 = 6/36 = 1/6
3:18 = 3/18 = 1/6
therefore this ratios are equivalents...
<em><u>hope </u></em><em><u>this</u></em><em><u> </u></em><em><u>answer </u></em><em><u>helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>you </u></em><em><u>dear.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>take </u></em><em><u>care!</u></em>
Answer:
i would say its b
Step-by-step explanation:
Answer:
1) x=1
2) x=6
3) x=3
Step-by-step explanation:
i just did them :) good luck
Answer: y= 1.5x -2 we find this by solving
If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.
Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.
Good luck!