Answer: 20x^3 - 23x^2 - 4x + 4
Explanation:
Use distributive property:
(5x-2)(4x^2 - 3x-2)
= 20x^3 - 15x^2 - 10x - 8x^2 + 6x + 4
= 20x^3 - 23x^2 - 4x + 4
Answer:
x = 1 and y = 2
Step-by-step explanation:
Let apples are represented by x
and let oranges are represented by y
You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9. This line in equation format can be written as:
5x + 2y = 9
Your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17.
This line in equation format can be written as:
5x + 6y = 17
Now we have two equations:
5x + 2y = 9 -> eq (i)
5x + 6y = 17 -> eq(ii)
We can solve these equations to find the value of x and y.
Subtracting eq(i) from eq(ii)
5x + 6y = 17
5x + 2y = 9
- - -
_________
0+4y= 8
=> 4y = 8
y= 8/4
y = 2
Now, putting value of y in eq (i)
5x + 2y = 9
5x +2(2) = 9
5x +4 = 9
5x = 9-4
5x = 5
x = 1
so, x = 1 and y = 2
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
Answer:
5 seed packets
Step-by-step explanation:
65 divided by 13 is 5
Answer:
y = 2x + 21
Step-by-step explanation:
Step 1: Write out known variables
y = mx + b
m = 2
y = 2x + b
Step 2: Find <em>b</em>
9 = 2(-6) + b
9 = -12 + b
b = 21
Step 3: Rewrite linear equation
y = 2x + 21