Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
household buying goods and services in the product market
Explanation:
The product market is where final goods and services are sold to households and firms.
The factor market is where factors of production are exchanged.
Mary is buying food for her cat. There are no indications that Mary is a business and that the food is a factor of production. Therefore, Mary is an household and she's purchasing from the product market.
I hope my answer helps you
The U.S. taxing power, while very broad, has important limitations. First, direct taxes must be apportioned, a very difficult requirement. Second, duties, imposts, and excises must be uniform—an easy-to-meet standard, but one which, if ignored, can be fatal to a statute.
P.S. I hope this helps
Answer:
variable and fixed costs.
Explanation:
The format of the contribution margin income statement is presented below:
Sales XXXXX
Less: Variable cost (XXXXX)
Contribution margin XXXXX
Less: Fixed cost (XXXXX)
Net income or loss XXXXX
Based on this we can concluded that the contribution margin income statement classified into two cost i.e variable and fixed cost