1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
3 years ago
5

Thomas has a garden with a length of 2.45 meters and a width of 5/8 meters. Use benchmarks to estimate the area and perimeter of

the garden.
Mathematics
1 answer:
Damm [24]3 years ago
8 0
Guessing it is a rectangle the perimeter is 2*0.625+2.45*2= 6.15

and the area is 0.625*2.45= <span>1.53125..... i think</span>
You might be interested in
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?
yanalaym [24]

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

6 0
2 years ago
14^-3x14^5 using a single positive exponent
lesya692 [45]

Answer:

1/14^3x times 14^5

Step-by-step explanation:

Sorry I dont have one but I hope this helps, GodBless.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HEYYYY GUYYYSSS HELPP MEEE, ILL MARK YOU BRAINIEST. PLEEEAAASEEEE thankkyouu
VikaD [51]

Answer:

Step-by-step explanation:

A dependent variable in an expression is one whose value can be determined only when the value of other variable (i.e independent) is known.

A. The cost at the fitness center depends on the number of months (x).

The cost is the dependent variable, and number of months (x) is the independent variable.

f(x) = 100 + 40x

Example, the cost paid for 12 months can be determined as;

f(12) = 100 + 40(12)

       = 100 + 480

       = 580

Thus, $580 would be paid for 12 months at the fitness center.

B. The lettuce is sold at $1.69 per pound. The cost depends on the number of pounds of lettuce bought.

The cost is the dependent variable, while the number of pounds of lettuce (x) bought is the independent variable.

So that;

f(x) = 1.69x

The cost of 10 pounds of lettuce can be determined as;

f(x) = 1.69(10)

     = 16.9

Thus, the cost of 10 lb of lettuce is $16.90.

6 0
2 years ago
Barbara has a rectangular shaped mouse pad the longest side of the mouse pad is 8 inches and the shortest side is 3 inches what
Fed [463]
The area is 24² because 8*3 is 24
The perimeter is 8+8+3+3 which is 16+6 and that equals 22
22 is the Perimeter and the Area is 24²
7 0
3 years ago
1. g(x) = x2-1<br> Parent function
GREYUIT [131]

Answer:

your mom

Step-by-step explanation:

free points;)))))))))))))))))(())(()) use google

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Am I right idk could some explain. This to me.
    9·1 answer
  • Please help me just number 8
    10·2 answers
  • Rewrite each expression by combining like terms.
    8·2 answers
  • 108t^2-60t <br><br> factor the polynomial
    11·1 answer
  • Will medal
    12·1 answer
  • A patient is given a 100-milligram dosage of a drug that decays exponentially at a rate of 11% per hour. The doctor wants to kno
    8·1 answer
  • Solve for L.<br> P = 2L + 2W<br><br><br> L = 2/(P - W)<br> L = 2(W - 2P)<br> L = (P - 2W)/2
    7·1 answer
  • Emily Bought the Following items for Christmas gifts for her Friends: 5 Hannah Montana calendars, 3 DVDs, 2 books, 1 Monopoly ga
    9·1 answer
  • Solve for y<br> pls show work<br> y - 3/2 = 1/4
    11·2 answers
  • Tate and his family went to the Olive Garden for dinner. Their bill was $68.20 and they plan to leave a 20% tip for their server
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!