1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
3 years ago
9

Plz, help ASAP!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Ivenika [448]3 years ago
7 0

Answer:

I was stuck on that one too

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which number is equivalent to 7/8
PtichkaEL [24]

Answer:

78 is 7 divided by 8, which equals 0.875. So an equivalent fraction is another fraction that also equals 0.875.

6 0
3 years ago
9x - 4y = 36<br> what is this in slope intercept form
shusha [124]

Answer:

y = ⁹/₄x -9

Step-by-step explanation:

Brainliest Please!!

6 0
3 years ago
Find the values of a and b so that the solution of the linear system is (-9,1).
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

we can write -9 instead of x and y=1 instead of 1

so we write solution again

-9a+1b=-31

-9a-1b=-41

-18a=-72

a=4

we should write 4 instead of a

-9(4)+1b=-31

-36+b=-31

b=5

a=4

6 0
3 years ago
Consider triangle ABC where AB=X+5, BC=X-2, area is 30cm squared. Find X by solving X^2+3X-70=0, and find the perimeter.
klasskru [66]

Answer:

What the hell AC is not given so you can't find the Perimeter

Step-by-step explanation:

  • x^2+3x-70=0
  • (x-7)(x+10)=0
  • x-7=0

       x+10=0

  • x=7

       x=-10

AB=x+5

  • AB=12

        AB=-5

BC=x-2

  • BC=5

        BC=-12

Area of ABC = 30cm2

<u>Perimeter of ABC = AB+BC+</u><u>AC</u>

<u />

8 0
3 years ago
The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is by finding deals wh
avanturin [10]

Answer:

Unit price of strawberries at Grocery Mart is $ 1.495 or 150 pennies

Unit price of strawberries at Baldwin Hills Market is $ 1.33 or 133 pennies.

Step-by-step explanation:

1 dollar = 100 pennies

Given:

Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99

Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99

∵ Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99

∴ Cost of 1 pound of strawberries at Grocery Mart = \frac{2.99}{2}=\$1.495=1.495\times 100\approx 150\textrm{ pennies}

∵ Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99

Cost of 1 pound of strawberries at Baldwin Hills Market = \frac{3.99}{3}=\$1.33= 1.33\times 100 = 133\textrm{ pennies}

Therefore, the unit price of strawberries at each grocery store is the cost of 1 pound of strawberries. So, unit rate at Grocery Mart is 150 pennies and at Baldwin Hills Market is 133 pennies.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify your answer and write as in improper fraction or whole number. <br> 9 divide 7/4
    6·1 answer
  • At a supermarket in France, the price of apples is 2.50 euros per kilogram. Suppose the exchange rate is 1 euro =$1.34. Whoa is
    11·1 answer
  • A toll collector on a highway receives ​$8 for trucks and ​$7 for cars. At the end of a 33​-hour ​period, she collected ​$296. H
    7·1 answer
  • Which BEST describes the construction of a triangle if given one side length of 10 cm and one right angle?
    6·1 answer
  • Which equation represents a line which is parallel to the line<br> X + 6y = -24?
    5·1 answer
  • 3a + 7 + 2(3 + a)<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=what%20%5C%3A%20is%20%5C%3A%20anwser" id="TexFormula1" title="what \: is
    13·2 answers
  • Tracy's team won 75% of their games last year. They played 12 games. How many games did they win?
    13·1 answer
  • How many dimes equal the value of 6 quarters.show you step​
    10·2 answers
  • How many solutions do these two have seperately
    8·1 answer
  • How many positive odd integers less than 10,000 can be written using the digits
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!