Answer:
d
Step-by-step explanation:
Answer:
$38.40
Step-by-step explanation:
to get your total you multiply
48 x 20% =9.60
then you subtract 48.00 - 9.60 = $38.40
This is your answer One pound of meat costs 3.50$. If the total is 244$, how many pounds of meat have you bought?
Answer:
Answer is 6.5 dollars.
Step-by-step explanation:
Cost of movie tickets and snacks in total = 43.50
Cost of tickets = $24
Cost of Snacks = 43.50-24 =19.5$
number of snacks = 3
Cost of one snack = 19.5 ÷ 3 = 6.5$