The number in the "tens" place is eight (8).
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Answer:
The square root of a negative number is not a real number
=
−
9
8
8
Step-by-step explanation:
maybe bc of how many times you can add the number itself