1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
12

About 1.2x10^7 bytes of data makeup a single frame of an animated film. There are 24 frames in one second of a film. About how m

any bytes of data are there 1 hour of an animated film?
Mathematics
1 answer:
Alexus [3.1K]3 years ago
7 0
12000000 bytes is one frame, then you multiply that by 24 to get one second (288000000 bytes). Then I just multiplied that by 60 to get one minute (17.28 billion). After that I multiplied by sixty to get 1037000000000000 (1.037 trillion) so its 1.037 trillion bytes.
You might be interested in
Use the pythagorean theorem 1) a=7 b=12
steposvetlana [31]

Answer:

√193

Step-by-step explanation:

7^2 = 49

12^2 = 144

144 + 49= 193

√193 because you are trying to find c not c^2

5 0
3 years ago
A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $155
seraphim [82]

Answer:

9 people can go

Step-by-step explanation:

6.50 is a one-time deal. we take that away once and we're done with it.

155 - 6.50 = 148.5

148.5 / 16.50 = 9

4 0
3 years ago
Ill mark brainlist plss
Harlamova29_29 [7]

Answer:

6/12

Step-by-step explanation:

the last one

4/8=6/12!!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone pls help me with this
Burka [1]

the picture is blurry

6 0
3 years ago
The cost for a pack of 12 pencils is $3.24 . find the unit price in dollars per pencil. if necessary, round your answer to the n
Llana [10]
To getyour answer, just divided 3.24 by 12. You will get 0.27. So the answer is each pencil costs 27 cents or 0.27.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is ( 2,7) a solution of 2y = 3x + 8
    13·1 answer
  • 87.5 ml = _____ liters?
    10·2 answers
  • carlos lives 100m away from his friend's home what is his average speed if he reaches his friend's home in 50s
    11·1 answer
  • #1.) Which of the numbers below belong to the solution x-4≥5?
    5·1 answer
  • You are taking a multiple-choice test that has 7 questions. Each of the questions has 5 choices, with one correct choice per que
    11·1 answer
  • (SAT prep)Find the value of x<br> Please help me!
    8·2 answers
  • Is this correct, explain please?
    12·1 answer
  • Given g(x) = -x – 4, solve for x when g (x)= -4
    14·1 answer
  • Please help asap it passed do
    13·1 answer
  • 6 trigonometric ratio
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!