1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
6

What is the value of 6x (power of 2) when x=1.5

Mathematics
2 answers:
Yanka [14]3 years ago
7 0
So you’d put 1.5 by the 6 so it’d be 6(1.5) to the power of 2. then you’d do 1.5*1.5=2.25*6=13.5

Goshia [24]3 years ago
6 0
The correct answer would be 13.5
You might be interested in
Solve<br>4(2x - 3) = 6x + 2​
vaieri [72.5K]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

4(2x - 3) = 6x + 2

Expand it:

8x - 12 = 6x + 2

+ 12 to both sides

8x = 6x + 14

- 6x from both sides

2x = 14

Divide both sides by  2:

x = 7

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

4 0
2 years ago
What the second answer ​
Debora [2.8K]

Answer:

1. y' = 3x² / 4y²

2. y'' = 3x/8y⁵[(4y³ – 3x³)]

Step-by-step explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

3x³ – 4y³ = 4

y' =?

y'' =?

1. Determination of y'

To obtain y', we simply defferentiate the expression ones. This can be obtained as follow:

3x³ – 4y³ = 4

Differentiate

9x² – 12y²dy/dx = 0

Rearrange

12y²dy/dx = 9x²

Divide both side by 12y²

dy/dx = 9x² / 12y²

dy/dx = 3x² / 4y²

y' = 3x² / 4y²

2. Determination of y''

To obtain y'', we simply defferentiate above expression i.e y' = 3x² / 4y². This can be obtained as follow:

3x² / 4y²

Let:

u = 3x²

v = 4y²

Find u' and v'

u' = 6x

v' = 8ydy/dx

Applying quotient rule

y'' = [vu' – uv'] / v²

y'' = [4y²(6x) – 3x²(8ydy/dx)] / (4y²)²

y'' = [24xy² – 24x²ydy/dx] / 16y⁴

Recall:

dy/dx = 3x² / 4y²

y'' = [24xy² – 24x²y (3x² / 4y² )] / 16y⁴

y'' = [24xy² – 18x⁴/y] / 16y⁴

y'' = 1/16y⁴[24xy² – 18x⁴/y]

y'' = 1/16y⁴[(24xy³ – 18x⁴)/y]

y'' = 1/16y⁵[(24xy³ – 18x⁴)]

y'' = 6x/16y⁵[(4y³ – 3x³)]

y'' = 3x/8y⁵[(4y³ – 3x³)]

6 0
2 years ago
Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?
sesenic [268]

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me out with these?<br>"write a linear equation for line m,n,l,p"​
aniked [119]

Answer:

Step-by-step explanation:

m:  y = -2x + 4

n:    y = x - 1

l:      y = 4

p:     x = -4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A company sells it's printers to customers in order to make a 25% profit. calculate the price a customer pays for a printer whic
mezya [45]

the printer costs $2125 without tax

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Given line L = ax + by + c = 0, b 0 What is the x-intercept? y-intercept?
    9·1 answer
  • I neeed help answering this question...
    14·1 answer
  • Suppose 45 students in an organization are male and 55 are female. Ten females and 15 males in the organization are graduating s
    7·1 answer
  • If matt filled a 2 1/5 cup container, how many 1/5 cups would he need to use?
    9·2 answers
  • Wriye the mixed number as a fraction 4 1/3
    12·1 answer
  • Solve the equation 5a+5=30
    5·2 answers
  • maria makes soup with 24 total ounces of tomatoes [yellow and red]. there are 3 times as many yellow tomatoes as there are red.
    6·2 answers
  • Jack has $65 to spend on art supplies. He needs to buy an easel that costs $18. He also wants to buy some canvases that cost $11
    7·2 answers
  • What is the inverse of f(x) = one-third x + 2?
    14·1 answer
  • A right triangle has a height of 27 inches and a base of 30 inches what is the area of the triangle
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!