1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
13

Joe's new car travel 418 miles on 16 gallons of gas find the unit rate in miles per gallon show your work I will Mark brainiest

Mathematics
1 answer:
seraphim [82]3 years ago
5 0
To find the unit rate, divide total miles by number of gallons:

418 miles  / 16 gallons = 26.125 miles per gallon
 Round the answer as needed.

You might be interested in
A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
aniked [119]

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

1.28/64

7 0
3 years ago
Evaluate and simplify 2ab-1/3e-3d
nikklg [1K]

Answer: 2ab - e/3 - 3d

Step-by-step explanation:

2ab - 1/3e - 3d

= 2ab - 1e/3 - 3d

= 2ab - e/3 - 3d

8 0
3 years ago
A triangle has side lengths of 3 m, 5 m and 4 m. The triangle is enlarged so that the larger
kow [346]

Answer:

48 meters

Step-by-step explanation:

3*4 = 12

5*4 = 20

4*4 = 16

These are the sizes when the triangle enlarges with a scale factor of 4.

To find perimeter, you add the sides together

12+20+16 = 48

The perimeter is 48 meters

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
It is known that 10% of the items produced by a certain machine end up having a flaw. If we select 7 items from the production l
denpristay [2]

Step-by-step explanation:

p = 0.1, q = 0.9, n = 7

a) Use complementary probability.

P(at least 1) = 1 − P(0)

P(at least 1) = 1 − (0.9)⁷

P(at least 1) = 0.522

b) Use binomial probability.

P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ

P(3) = ₇C₃ (0.1)³ (0.9)⁴

P(3) = 0.023

6 0
3 years ago
A shirt is on sale for 25% off and you paid $21.75. What was the original cost of the shirt?
evablogger [386]

Answer:

16.31

Step-by-step explanation:

16.31 is your new price

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • mike made a fruit basket of the total fruit 5 were apples 5/8 were bananas and 1/4 were oranges,how many pieces of fruit did mik
    15·1 answer
  • PLEASE help me...Suck at math. find the following using the given triangle.
    5·2 answers
  • Which of the or the following ordered pairs is a solution of x+1/2 y=1?
    7·2 answers
  • Find the time required for an investment of 5000 to grow to 8500 dollars at an interest rate of 7.5% per year, compounded quarte
    10·1 answer
  • student in two fifth grade classes were given the same english test. one class of 24 studmets had a mean 86, and the second clas
    11·1 answer
  • National League Hockey play-off games go into overtime if the score is tied at the end of a game. Overtime lasts until one of th
    15·1 answer
  • What is the value of the digit 5 in the number 75
    15·1 answer
  • Find the equation of a line that is parallel to y=x+3 and passes through the point (-2,-4)
    10·1 answer
  • Can anyone help. me pass
    9·1 answer
  • What is the value of a <br><br> 6 15<br> -- = ------- <br><br> 22 a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!