1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
8

Graph y minus 3 equal one half (x+2)

Mathematics
1 answer:
Scorpion4ik [409]3 years ago
6 0
This is the graph for y-3=1/2(x+2)

You might be interested in
I ned help whit ligninger
Alex17521 [72]
What’s that kid I’ll help you
5 0
3 years ago
Write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 36 nickels to 30 dimes
DIA [1.3K]

Answer:

6:5

Step-by-step explanation:

because 30 and 36 can both be divided by 6;

36/6= 6

30/6= 5

so the ratio is 6 to 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Person A can paint the neighbors house 2 times as fast as Person B. The year A and B worked together, it took them 2 days. How l
seraphim [82]

Answer:

A can paint in 3days and B in 6 days

Step-by-step explanation:

From the question we were told

Person A can paint the neighbors house 2 times as fast as Person B

Let A only paint the neighbors house in X days

Let B only paint the neighbors house in 2X days

If we express the given information from the question in terms of fraction we have,

1/X + 1/2X = 1/2

3/2X = 1/2

if we cross multiply we have

6= 2X

X= 6/2

X= 3

Then A can paint the house in 3 days and B in 2(3)= 6days.

5 0
3 years ago
A________ has cross-sectional shapes, taken parallel to a base, that are similar
alexdok [17]

Answer:

I think it is C

Step-by-step explanation

<em>cube has equal sides and is parallel.</em>

3 0
2 years ago
An expression is shown.<br> 95 – 3^4<br> What is the value of the expression?
Gwar [14]

Answer: 14

Step-by-step explanation:

95-3^4

=95-81

=14

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Branliest<br> solve the equation <br> 8.7=3.5m-2.5(5.4-6m)
    8·1 answer
  • 20 points
    5·1 answer
  • How many dimes did she have
    14·1 answer
  • The cost of admission is $7 per person and all the tickets were sold on november 1 write an expression to represent the total am
    6·1 answer
  • A decibel is a logarithmic unit that can be used to measure the intensity of a sound. The function
    15·2 answers
  • I need an answer asap
    11·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppppppppppp
    6·1 answer
  • Determine if the following expression is a polynomial.<br> -525<br> Answer<br> Yes No
    11·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • I need help asappp pleaseee
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!