A 2 pound pag at food saver sells flour for the lowest because if you buy the same amount of flour for each one easiest way would be 70 pounds and if you compare all four you will notice a 2 pound bag is the lowest unit price
5-90.3
2-87.5
7-94.5
10-90.23
This is a great question for a calculator
But anyway all you have to do is divide 3,591 by 57 to find your answer which the answer is 63 bottle caps per day
A= 1/4E
B= 4E
C= E-4
D= E+4
A+B+C+D=100
25/4E=100
hence, E=16
Answer:
$839.95
Step-by-step explanation:
Sales tax = 7 % × cost
Sales tax = 0.07 × 785
Sales tax = $54.95
=====
Cost = price + sales tax
Cost = 785 + 54.95
Cost = $839.95
The cost to purchase is $839.95.
Answer:
The area of triangle is 
Step-by-step explanation:
we know that
The area of a triangle is equal to
A=(1/2)bh
we have
b=8 1/3 m
convert to an improper fraction
8 1/3 m=(8*3+1)/3=25/3 m
The fourth root of 16 is equal to 2
![\sqrt[4]{16}=(2^{4})^{1/4}=2](https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B4%5D%7B16%7D%3D%282%5E%7B4%7D%29%5E%7B1%2F4%7D%3D2)
so
h=2 m
substitute

convert to mixed number
