1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mama L [17]
3 years ago
14

Help please ❤️❤️❤️. John earns $8 per hour at work after one week he received a paycheck for $120 Write an equation to find out

the number of hours John worked
Mathematics
1 answer:
hram777 [196]3 years ago
8 0
To find out how many hours he worked you would do $120 divided by $8 which will give you 15 hours. So, your equation would be $120/ $8= 15
Hope This Helps!
You might be interested in
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
tracy goes and purchases school supplies she buys pens pencils folders and markers for $30.90, if the sales tax is 6% what is th
____ [38]
The tax is 1.85$ and total cost is 32.75$
8 0
3 years ago
How to find the perimeter of a square with consecutive verticie s
Lorico [155]
You add up all of the sides
6 0
3 years ago
Please just help please
Simora [160]

Answer:

1. Yes the parentheses are necessary. To find a fourth of her regular hours you must find the total amount she works during her regular hours.

2. 6

Step-by-step explanation:

(For the second question)

4+8= 12

12 × ½ = 12 ÷ 2

12÷2 = 6

5 0
3 years ago
What is the measure of 1 (1 point) 45 60 120 125?
Nuetrik [128]

Answer:

120°

i finished the quiz and that what i got

and for the rest

1.b

2.d

3.a

4.c

and number 5 is the first answer that i wrote

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Karen has 6 more than twice as many newspaper customers as when she started selling newspapers. She now has 98 customers. How ma
    11·1 answer
  • A random sample of 77 fields of corn has a mean yield of 26.226.2 bushels per acre and standard deviation of 2.322.32 bushels pe
    8·1 answer
  • PLS help me ASAP i will give thanks and 5 stars and please make sure to show your work
    8·1 answer
  • What is 9 2/5-8 1/3 I need to know for math tomorrow
    9·1 answer
  • What is 3 to the 100th power?
    8·2 answers
  • The table represents a linear function. <br><br> What is the slope of the function?
    10·2 answers
  • Easy math i'll mark brainliest
    6·2 answers
  • Seven days ago, the gas tank on Rosa's car was filled with 20 gallons of gasoline. Today there are 6 gallons of gasoline. a. Wha
    14·1 answer
  • In a school of 145 students, each was asked to choose one or more activities from sport, music and drama.76 students choosr spor
    12·1 answer
  • (1) Find values of x and y for which ABCD must be a parallelogram. The diagram is not to<br> scale.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!