1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flura [38]
3 years ago
7

Yesenia swims laps at a pool. For every 10 laps she swims the backstroke, she swims 15 laps of freestyle. Which ratio shows the

number of laps Yesenia swims the backstroke to the number of laps she swims freestyle?
Mathematics
2 answers:
Romashka [77]3 years ago
8 0

Answer:

2-3

Step-by-step explanation:

ArbitrLikvidat [17]3 years ago
4 0

Answer:

2:3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In the diagram,the dashed figure is the image of the solid figure.What is the image of
Zina [86]
It would be a rotation I believe
3 0
2 years ago
2x+3y=15<br> x+y=6<br> work out the values of x and y
Anna [14]

Answer:

x=3

y=3

Step-by-step explanation:

x = 6-y

-plug in (6-y) into first equation

2(6-y)+3y = 15

12-2y+3y=15

-2y+3y = 3

y=3

x=6-3

x=3

double check:

(2*3) + (3*3) = 6 + 9 = 15

3 + 3 = 6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would I do this with working ?
san4es73 [151]

You Just want to get Fahrenheit alone on one side of the equal sign. Your  teacher forgot to use parenthesis. The correct equation for Celsius to Fahrenheit is: C= \frac{5}{9} (F-32)

Which will give you a completely different answer.... F = \frac{9}{5} C + 32

****

We will solve it using what is given:

C = (5/9)F - 32

C + 32 = (5/9)F

9(C + 32) = 5F

(9/5)(C + 32) = F

** If they mark you wrong, and try to say the answer is F = (9/5)C + 32 then they shouldn't be teaching math, and you should point out the fact there are no parenthesis around the F - 32 in the given formula.  

5 0
2 years ago
If a case of 24 cans of peaches costs $7.50 how much does each can cost to the nearest cent
valina [46]
30 cents is the answer
3 0
2 years ago
Mai cguvbhjggyh<br> Bhubyhbh
Volgvan
Understandable- have a good day
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 stools and 4chairs cost$58 but 5 stools and 2 chairs cost$ 35 find the cost of each stool and each chair
    9·1 answer
  • a visual display in which the frequency of each piece of data is represented by a dot on a number line
    13·1 answer
  • ^^picture attached :)
    5·2 answers
  • Find the simple interest for a loan of $2,000 with an interest rate of 11.5% for a period of 2 years​
    11·2 answers
  • Why is this number not in scientific<br> notation?<br> 36.5 x 10^6<br> please help
    7·1 answer
  • Solving systems of equatins using substitution with both equations in y=mx+b
    15·1 answer
  • Can someone explain this to me like do I do division so get the answer or?
    8·2 answers
  • The sum of two numbers is 22. the difference is 6. what are the two numbers?
    13·2 answers
  • Show
    5·1 answer
  • Use the properties of 30-60-90 and 45-45-90 triangles to solve for x in each of the problems below. Then decode the secret messa
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!