1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
13

Pina Colada Corp. had 150 units in beginning inventory at a total cost of $16,500. The company purchased 300 units at a total co

st of $60,000. At the end of the year, Pina Colada had 85 units in ending inventory.Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO, LIFO, and average-cost. (Round average-cost per unit and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,250.)
Business
2 answers:
Gemiola [76]3 years ago
7 0

Answer:

Total cost of goods sold(FIFO) = $59,500

Cost of ending inventory(FIFO) = $17,000

Total cost of goods sold(LIFO) = $67,150

Cost of ending inventory(LIFO) = $9,350

Total cost of goods sold(AVERAGE COST) = $62,050

Cost of ending inventory(AVERAGE COST) = $14,450

Explanation:

Given the following ;

Units in beginning inventory = 150

Total cost of beginning inventory = $16,500

Units in Purchased inventory = 300

Total cost of purchased inventory = $60,000

Units in ending inventory = 85

Therefore;

Cost per unit in beginning inventory = $16,500÷150 = $110

Cost per unit in purchased

inventory = $60,000÷300 = $200

Total unit sold = 150+300-85 = 365units

Using FIFO(First-in First-out) :

Here, price associated with first inventory is first adopted in selling until goods in the inventory is exhausted, then move on to the next inventory.

Total units sold = 365

Starting from first inventory ;

$110 × 150 = $16500

365 - 150 = 215 units

$200 × 215 = $43,000

Total cost of goods sold (FIFO) = $43,000 + $16,500 = $59,500

Cost of ending inventory (FIFO) = 85 × $200 = $17,000

Using LIFO(Last-in First-out)

Here, price associated with last inventory is first adopted in selling until goods in inventory is exhausted.

Total unit sold = 365

Starting from last inventory;

$200 × 300 = $60,000

365 - 300 = 65 units

$110 × 65 = $7150

Total cost of goods sold (LIFO) =

$60,000 + $7,150 = $67,150

Cost of ending Inventory (LIFO) =

85 × $110 = $9,350

Using average cost;

Here, Total cost of goods available for sale is divided by the total unit of goods.

Total cost of goods available for sale = $16,500 + $60,000 =$76,500

Total unit of goods = 150+300 = 450units

Average cost per unit = $76,500÷450 = $170

Total cost of goods sold = 365 × $170 = $62,050

Cost of ending inventory = 85 × $170 = $14,450

ICE Princess25 [194]3 years ago
5 0

Answer:

FIFO = $17,000

LIFO = $9,350

Average-cost = $14,450

Explanation:

Initial inventory: 150 units, at a total cost of $16,500 ($110 per unit).

Purchases: 300 units, at a total cost of $60,000 ($200 per unit).

Final inventory: 85 units.

Unit sold: 150+300-85=365 units

FIFO (first in, first out)

In this method, we considered that the units that were first in the inventory were sold first.

Initial inventory:  150 u. x $110 per unit = $16,500      $16,500

Variations:           300u. x $200 per unit = $60,000   $76,500

                          -150 u. x $110 per unit = -$16.500      $60,000

                          -215 u. x $200 per unit = -$43,000   $17,000

Final inventory      85 u. x $200 per unit = $17,000

LIFO (last in, first out)

In this method, we considered that the first units that leave the inventory are the last that have arrived.

Initial inventory:  150 u. x $110 per unit = $16,500       $16,500

Variations:           300u. x $200 per unit = $60,000    $76,500

                          -300 u. x $200 per unit = -$60,000   $16,500

                          -65 u. x $110 per unit = -$7,150           $  9,350

Final inventory      85 u. x $110 per unit = $9,350

Average cost

In this method, every unit that left the inventory is valuated with an average-cost per unit of the inventory.

Initial inventory:  150 u. x $110 per unit = $16,500       $16,500

Variations:           300u. x $200 per unit = $60,000    $76,500

                          -365 u. x <em>$170*</em> per unit = -$62,050   $14,450

Final inventory      85 u. x $170 per unit = $14,450

<em>*average cost = (150*110+300*200)/(150+300)=76500/450=$170</em>

You might be interested in
A company that is unwilling to give up control of the business is in need of additional capital. Would issuing additional stock
svetlana [45]

Answer:

Issuing bonds will be the better option for this company. Mainly because they do not like to give up the control of the company or to change its equity structure.

When the bonds are issued, the company gets the money from the investors and has to pay an agreed amount of interest periodically until maturity of the bond, where the company will have to pay the face value of the bonds.

Explanation:

8 0
3 years ago
While gdp is a measure of total output for a nation, _______ is a measure of what is produced by americans throughout the world?
Goshia [24]
The answer is Gross National Income or GNI. It is the overall product and services earnings of people inside and outside the country, including businesses. Thus, the overseas earnings of Americans all over the world is also a part of GNI. 
8 0
4 years ago
Which person is most creditworthy? <br><br> A. Nancy <br> B. Sylvia <br> C. Fiona <br> D. Uli
pav-90 [236]
Fionna is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Looking towards the future , what action plan should emily implement
Alex_Xolod [135]
Looking toward the future, Emily ought to utilize the five stage procedure to better decide her future. That, as well as search for an Ideal vocation and utilize the five stage illuminating procedure to discover it. Emily ought to concentrate on the things that she has involvement with, is great at.
8 0
3 years ago
Gift Finder
Andreyy89
A clothing haul of shirts with horses on it ig
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a check correctly written and paid by the bank for $936 is incorrectly recorded in the company's books for $963, how should t
    9·1 answer
  • Why do you think you are required to take elective courses?
    10·1 answer
  • A buyer who has accepted goods may later revoke the acceptance if the buyer can show that the defects _____________ the value of
    11·1 answer
  • Eldrick bought a certificate that allows him to apply for a tax deed after a certain period. what did eldrick purchase?
    13·1 answer
  • If a hotel wishes to determine where to spend resources on renovations - on interior decor or on curb appeal or on recreational
    11·1 answer
  • Contour Autos competes against the global leaders in the automobile industry by developing and selling acceptable quality vehicl
    15·1 answer
  • In each of the following cases, determine how much GDP and each of its components is affected, if at all:
    11·1 answer
  • Murphy &amp; Johnson is a privately owned manufacturer of small motors for lawnmowers, tractors, and snowmobiles. The components
    7·1 answer
  • Which form of retailing is Best Buy now using in airports to distribute its mobile phone and computer accessories, digital camer
    9·1 answer
  • Prompt What is liability?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!