1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
2 years ago
14

Justin has 20 pencils, 25 erasers, and 40 paper clips. He organizes them into groups with the same numer of items in each group.

All the items in a group will be the same type. How many items can he put in each group?
Mathematics
2 answers:
Nat2105 [25]2 years ago
5 0
I will be honest im not sure but i think its 28

Kisachek [45]2 years ago
4 0
He can organize them into 5 groups.I say this because all these numbers are multiples of 5.
~hope this helped
You might be interested in
A cell phone provider offers a plan that costs ​$40 per month plus ​$0.20 per text message sent or received. A comparable plan c
Svetradugi [14.3K]
You do the following.

Take the price of the most expensive subscription and retract the price of the cheap one.

$50-$40 = $10

Since we know what the price of a text message and the difference in dollars between the two subscriptions, we can calculate how many text messages has to be sent. We just divide the result from before ($10) with the price of a text message ($0.2)

$10/$0.2 = 50

The total number of text messages that needs to be send in order for the price of the subscriptions to be the same, is 50.
4 0
3 years ago
Which of the following expressions could be interpreted as "a number times negative seven added to five equals two"?
masha68 [24]

Answer:

5-7 x = 2

Step-by-step explanation:

a number times negative seven added to five equals two

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
Find an equation of the circle that has center (-1, 3) and passes through (1.<br> 1)
pshichka [43]

Answer:

(x + 1)² + (y - 3)² = 8

Step-by-step explanation:

radius (r): √(1 - (-1))² + (1 - 3)² = √8 = 2√2

Formula for circle with center (h,k): (x – h)² + (y – k)² = r²

(x + 1)² + (y - 3)² = 8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write two shopping scenarios where multi-step equations can be written and solved.
Viefleur [7K]

Scenarios:

She went shopping on friday and spent 102.52$ and began with 201.24, and then on sunday she went again to shop and spent 58.2 and gave her friend 30.23$ to shop with. How much did she spend and how much does she still have.

Andrew went to the store and spent 403.54 on a PS4 and a 4 games, the PS4  costed 330.54 dollars, and the games all were the same price but the last game was 10$ more then the rest of the games, how much were the games?

Step-by-Step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What happens to the mean of the data set {2, 4, 7, 6, 3, 6, 7} if the number 25 is added?
    11·2 answers
  • Help!! Picking Brainliest! I need an answer fast...
    10·1 answer
  • Help me please. I have tried so hard and I need help.
    11·1 answer
  • Origins of mathematics
    7·2 answers
  • the ratio of country albums to jazz albums in a music collection is 2 : 3. If the music collection has 45 albums, how many are c
    15·2 answers
  • Help me, save me!!!!!!!!
    7·2 answers
  • Toni decided to build a rectangular concrete patio 6 feet wide all around her pool.
    9·1 answer
  • Michael’s $1200 car insurance is paid bi-yearly. The second payment is three times the first payment. Find the amount of the fir
    15·1 answer
  • Can someone help me !
    12·1 answer
  • The original price of an xbox was $500. Now it is on sale for $330. What percentage of the original price was the markdown?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!