You do the following.
Take the price of the most expensive subscription and retract the price of the cheap one.
$50-$40 = $10
Since we know what the price of a text message and the difference in dollars between the two subscriptions, we can calculate how many text messages has to be sent. We just divide the result from before ($10) with the price of a text message ($0.2)
$10/$0.2 = 50
The total number of text messages that needs to be send in order for the price of the subscriptions to be the same, is 50.
Answer:
5-7 x = 2
Step-by-step explanation:
a number times negative seven added to five equals two
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
(x + 1)² + (y - 3)² = 8
Step-by-step explanation:
radius (r): √(1 - (-1))² + (1 - 3)² = √8 = 2√2
Formula for circle with center (h,k): (x – h)² + (y – k)² = r²
(x + 1)² + (y - 3)² = 8
Scenarios:
She went shopping on friday and spent 102.52$ and began with 201.24, and then on sunday she went again to shop and spent 58.2 and gave her friend 30.23$ to shop with. How much did she spend and how much does she still have.
Andrew went to the store and spent 403.54 on a PS4 and a 4 games, the PS4 costed 330.54 dollars, and the games all were the same price but the last game was 10$ more then the rest of the games, how much were the games?
Step-by-Step explanation: