1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
2 years ago
11

What is 6k + 7 when k = 5

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]2 years ago
7 0

Answer:

37

Step-by-step explanation:

6×5+7

30+7

Answer is 37

Harman [31]2 years ago
4 0

Answer:

37

Step-by-step explanation:

The equation is 6k+7 and you have to plug in 5 for the k so your equation after that is

6(5)+7 now you multiply 6x5 and add 7 so 30 plus 7 and your answer is 37.

You might be interested in
WILL GAVE BRAINLIST!! Use the zero product proper to find the solutions to the equation x^2-x-6=0
Kruka [31]
(x-3)(x+2)=0

x= 3 and x= -2
5 0
2 years ago
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
The movie club is having a new member sale, so Mindy signs up. The equation -0.4x + 0.05y - 1.25 = 0 relates y, the total cost,
Wewaii [24]

Answer:

Y intercept : ( 0 , 25 )

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help me please ​
aleksklad [387]

Answer:

I think it's -2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help thanks sm!!!!
Snowcat [4.5K]

n = a number

2n = twice a number

2n - 7 = seven less than twice a number


4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the sum 11 1/5+2 1/2<br> A. 13 2/10<br> B. 13 7/10<br> C. 13 1/5<br> D. 13 2/7
    8·1 answer
  • Which sets of side lengths could form a triangle? Choose all that apply.
    7·1 answer
  • Jessie collected pine cones that fell from the pine trees in his yard. The number of pine cones he collected in two weeks are sh
    6·1 answer
  • Every 14 days, Debbie’s dog eats 415 pounds of dog food. If Debbie’s dog eats the same amount of food each day, how many pounds
    6·2 answers
  • Which choice is equivalent to the product below? For any nonnegative real number √2•√10•√5
    5·1 answer
  • Pls help me guys I'm so stuck on this!
    5·2 answers
  • Apples: $(2x) per pound
    10·1 answer
  • Eighteen pairs of measurements were taken at random to estimate the relationship between variables X and Y. A least-squares line
    11·2 answers
  • 3. A fence on a hill uses vertical posts L and M to hold parallel rails N and P. &lt;4 and &lt;14 are alternate exterior angles.
    8·1 answer
  • A fair coin is flipped seven times. what is the probability of the coin landing tails up at least two times?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!