1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
3 years ago
9

Find the difference using the number line. A number line ranging from seven to eight, with increments of one-tenth units. Drag a

nd drop a number into the box to match the subtraction problem with its difference. 7.4−0.2
and the answers or opposition are
A.)9.4
B.)5.4
C.)7.2
D.) 7.6
Mathematics
2 answers:
lesya692 [45]3 years ago
5 0

Answer:

7.2

Step-by-step explanation:

katovenus [111]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is 7.2

Step-by-step explanation:

7.4 - 0.2 = 7.2

7.4

0.2

____

7.2

You might be interested in
Can a get help solving this? 2-3(y-t)=-x-2yz
Akimi4 [234]

Answer:

Step-by-step explanation:

2 - 3y + 3t = -x - 2yz

I don't think you can actually solve the equation. You are not given any information about the letters (variables).

4 0
3 years ago
If a rectangle has a base of 6 units, and a height of 8 units, what is its area?
Morgarella [4.7K]

Answer:

a=48 units^2

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle can be found using:

a=bh

We know the base is 6, and the height is 8, so we can substitute them in

a=6*8

a=48

Area uses units squared, so,

a=48 units^2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam's van travels 208.8 miles on 9 gallons of gasoline. Hasan's small car travels 234.4 miles on 8 gallons of gasoline. What is
poizon [28]

Answer:

The difference between the vehicles is 0,009 gallons per mile.

Step-by-step explanation:

To know the difference between the vehicles in gallons per mile we need to obtain this information for each car:

-Sam´s van

  Gallons per mile: 9 gallons/208.8 miles

  Gallons per mile: 0.0431

-Hasan´s small car:

 Gallons per mile: 8 gallons/234.4 miles

 Gallons per mile: 0.0341

The difference between the vehicles is:

0.0431-0.0341= 0,009 gallons per mile

5 1
3 years ago
Read 2 more answers
Members of the drama club spend $795 on t-shirts and sweatshirts for a play.They purchase 20 more tshirts than sweatshirts.They
Anika [276]

Answer:

The drama club bought 35 t-shirt

Step-by-step explanation:

Let

t-shirt = x

Sweatshirt = y

Total cost = $795

They purchase 20 more tshirts than sweatshirts

x = y + 20

The equation is:

12x + 25y = 795

12(y + 20) + 25y = 795

12y + 240 + 25y = 795

37y = 795 - 240

37y = 555

y = 15

Substitute y = 15 into

x = y + 20

x = 15 + 20

x = 35

t-shirt = 35

Sweatshirt = 15

The drama club bought 35 t-shirt

8 0
3 years ago
Determine m∠1 in the triangle. 1.
AlexFokin [52]

Answer:

what is the question

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Two trains leave the station at the same time, one heading west and the other east. The westbound train travels 14 miles per hou
    7·1 answer
  • Someone else helpp! I need help with this.​
    8·1 answer
  • Entrance to a state park costs $6 per vehicle plus $2 per per person in the vehicle how much would it cost for a car with 2 peop
    15·1 answer
  • Is there any additional information in the word problem???
    12·1 answer
  • In an article about disinflation, various investments were examined. The investments included stocks, bonds, and real estate. Su
    9·1 answer
  • Why’s the answer to 16 and 17?<br><br> Need help!
    11·1 answer
  • Determine the slope of the line passing through the given points.<br><br> (-2, -2) and (-2, 3)
    5·1 answer
  • Find the area of a triangle with a base and height of 1/3 and 1/4
    14·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • Need help ASAP please and thanks
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!