1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
8

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Mathematics
1 answer:
dem82 [27]3 years ago
4 0

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
You might be interested in
A courier service company wishes to estimate the proportion of people in various states that will use its services. Suppose the
galben [10]

Answer:

the area of a square piece of garden is 9409cm what is the premiter of a garden

5 0
2 years ago
Are you able to write?
Volgvan

Answer:

Well isn't anyone able to write?

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
- 100 points -
Molodets [167]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 5x^7 monomial? <br> please help :(
Reil [10]

Answer:

No, it is a binomial.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Write the slope Formula. what is the slope of the line that passes through the pair of points?
mariarad [96]
(y2-y1)÷(x2-x1) so 11.5-2.5 divided by -2.6+5.6 and the answer is 3
4 0
4 years ago
Other questions:
  • The block Factory has boxes to Pack groups of one hundred blocks. if Max has an order for 2,340 blocks how can he pass them usin
    13·1 answer
  • P/2 = 3/4 + p/3 solve for p<br> Show your work<br> It is URGENT
    5·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%2B%204%20-%20%28%205%20-%20%286%20-%205%29%29" id="TexFormula1" title="5 + 4 - ( 5 - (6 -
    9·2 answers
  • What 3 digits are in the units period? <br> 4,083,817
    6·1 answer
  • The quotient of 10 plus x and y minus 3?
    15·1 answer
  • What is the solutions to<br> (2x-1)(3x+4)=0?
    7·2 answers
  • Hurry please <br><br> Express $112 for 14 hours as a unit rate
    12·1 answer
  • (2.5, 1.3, 2.2, x), mean = 1.8
    13·1 answer
  • If it takes Mathew an hour to get to his friends house and 2 hours if he drives 25mph slower, how far away does Mathew’s friend
    15·1 answer
  • A. The graph is translated 2units down.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!