1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
13

2/3 × n= -22 what is n?

Mathematics
2 answers:
Nataly_w [17]3 years ago
8 0

N = -33

In order to find N you must devide -22 and 2/3 so you can find n. Basically you need to use <em>reverse operation., </em>and -22 x -33 = 2/3

Hope this helped, plz vote as brainliest!!!

tekilochka [14]3 years ago
6 0

n would equal <em>-33</em>.

<em>n=-33</em>

You might be interested in
Jesse drank 3/4 of liter of water Monday before going jogging. He drank 3/5 of a liter of water after his jog. How much water di
charle [14.2K]

Answer:

1\frac{7}{20}

Step-by-step explanation:

Step one

Given data

On  Monday, Jesse drank 3/4 of liter of water before jogging

and drank 3/5 of liter after jogging

In all, Jesse drank 3/4 and 3/5 liters of water

= 3/4+3/5

the lcm is 20

=15+12/20

=27/20

in mixed numbers(i.e a whole and a fraction together we have) we have

1\frac{7}{20}

8 0
3 years ago
25-14+3 my friends AND I DO NOT get it! Please help us! :)
irga5000 [103]
25-14=11 
11+3=14


25+3=28
28 divided by 2=14
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The window and the door are similar rectangles. The door has a width of 4 feet, the wi dow has a width of 30 inches. How many ti
Ipatiy [6.2K]
The area of the door is 16ft (4x4) and the window is 900 (30x30) then do 900/16= 56.25 I hope I'm right!
3 0
3 years ago
I need help on saxon math algebra 1 lessons 36-40 can you please help me ,
saul85 [17]
36-40= -4
36 subtracted by 40 equals negative 4
-4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain why you would make one of the addends a tens number when solving an addition problem
leonid [27]
<span> You refer to a multiple of ten. As a multiple of ten you can just add it to another number easier than a "ones number".</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help$!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Jill buys two bracelets for $5 each and a party dress for $150. She also spends $40 on a pair of shoes.
    14·1 answer
  • Zack wants to make a profit more than $300 for painting 4 identical rooms. The profit he makes is equal to the amount he is paid
    11·1 answer
  • A bicycle is drawn on a grid such that the front tire is represented by the equation (x-16)^2+y^2=9 what is the tire's diameter?
    9·1 answer
  • Please help me with this
    5·1 answer
  • A store was selling eight mangoes for $16. At this rate, how much will you pay for seven mangoes?
    14·2 answers
  • What is the equation given a slope of 5 and a y-intercept of 12?​
    6·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Use the product-to-sum identities to rewrite the following expression as a sum or difference.
    13·1 answer
  • An arc subtends a central angle measuring \dfrac{7\pi}{4}
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!