1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
3 years ago
7

A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​

Mathematics
2 answers:
Gelneren [198K]3 years ago
6 0

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:

to find the unit cost you just divide 5.76 by 3

5.76/3 = 1.92

prohojiy [21]3 years ago
6 0

Answer: 72

i looked it up it so it should be right

You might be interested in
9x²+bx+100 as a perfect square​
jok3333 [9.3K]

Step-by-step explanation:

9x²+bx+ 100

(3x)²+ bx + 10²

(3x)² + 10² + bx

(3x)² + 10² + bx

3 0
3 years ago
3. A jewelry store buys small boxes in which to wrap the items that it sells. The diagram below shows one of the boxes. The diag
ElenaW [278]

Answer:

1) The lateral area is LA=95 cm²

2) The surface area is SA=275  cm²

The answer is the option D) 95 cm² ; 275 cm²

Step-by-step explanation:

we know that

The surface area of the box (rectangular prism) is equal to

SA=2B+LA

where

B is the area of the base

LA is the lateral area of the box

<em>Find the lateral area</em>

LA=PH

where

P is the perimeter of the base

H is the height of the box

substitute

LA=2[15+6](2.26)=94.92 cm²

Round to the nearest whole number

LA=95 cm²

<em>Find the area of the base B</em>

B=(15)(6)=90 cm²

Find the surface area of the box

SA=2B+LA

substitute the values

SA=2(90)+95=275  cm²

5 0
3 years ago
a math notebook has 100 pages. each chapter of the book is 10 pages long. what percent of the book does each chapter make up?
mars1129 [50]
The percent of the book that the chapter makes up is ten percent
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Connor lives forty-two miles from work. This
lozanna [386]

Answer:

66 mph or 88 mph (I'm a little stuck)

Step-by-step explanation:

Here's how I got this answer:

Conner has to travel 42 miles to get to work.

He left at 7:13 and needs to get to work before 9:30.

If he's going 11 mph for 22 miles, a little less than 2 hours have passed.

If we round up to 2 hours, he has about 15 minutes to get to work.

I multiplied by 22 (the amount of miles he still has left to go) by 2 and got 44. I then realized that would take about 30 minutes (too much time). I did the same thing again but instead I multiplied by 3 and got 66. This is where I got confused. I still can't decide whether the answer is 66 mph, or 88 mph.

(I got the 88 by multiplying 22 by 4.)

(Also, I typed about the same thing in the comments but then typed it out here, too. I would wait for someone else to answer the question or you could choose between the two of my answers and hope for the best haha. You could also email you teacher or someone that could help you!)

8 0
3 years ago
How many hours are in 3 years
777dan777 [17]
26280 hours are in 3 years.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Thuy has $625 in her checking account she writes two checks for $23 each and then makes one deposit of $146 what is thuy’s final
    10·2 answers
  • Given the exponential equation 4x = 64, what is the logarithmic form of the equation in base 10?
    14·2 answers
  • Katherine goes to the deli to buy some turkey. Turkey cost $5.28 per pound. Katherine needs to buy 3 1/4 pounds of turkey. How m
    15·1 answer
  • What do the medians and ranges of two dot plots tell you about the data
    14·1 answer
  • A company has recently been hiring new employees. Today the company has 26% more employees than it did a year ago. If there are
    6·1 answer
  • A self-serve frozen yogurt store sells servings up to 12 ounces. It charges $0.50 per ounce for a serving between 0 and 8 ounces
    15·1 answer
  • Which is the best definition for the term "segment bisector"?
    9·1 answer
  • 23.160 divided by 10 ​
    6·2 answers
  • A certain stock sold for $56.12 on Monday. On Tuesday it sold for $60.19. Find the increase in the price of the stock from Monda
    8·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!