1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
8

if a car averages 22 miles per gallon how many gallons of gas are needed to drive the car for 6 hours at the rate of 55 miles pe

r hour
Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
6 0

Answer:

15 gallons   PLEASE GIVE BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

55 x 6 = 330 total miles

330 ÷ 22 = 15 gallons of gas are needed

You might be interested in
What is the area of this figure? <br><br> Enter your answer in the box
Anvisha [2.4K]
Area of box : 18*18, which is 324

area of larger triangle : 18*16/2 which is 144

area of larger triangle : 8*16/2 which is 64

add them all to get 532
7 0
4 years ago
[PICTURE ATTACHED] whats the answerrr! &gt;w
Allushta [10]
The top left she should have added before multiplying
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
My question is what's <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bx%20%7D%7B5%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B2%7D%7B2.5%7D%20
Reptile [31]
Hi, I'd be glad to help you with this equation. 

The answer is (x = 4) 

Hope this helps. 
Have a great day!
6 0
4 years ago
Graph the linear equation y = 2
sleet_krkn [62]

Answer:  Please look at the steps to see the answers.

Step-by-step explanation:

The line y= 2 has a slope of 0 meaning that for any input of x  the results will always be 2.

This means the the graph will be a horizontal line through the point, (0,2)

You can also use this table to graph it;

 

x         y  

0          2

1            2

2            2

3            2

4            2

5            2

6            2

-1           2

-2          2.

8 0
3 years ago
Jacob bout 5 ounces of caramel candies for $2.75. Find the unit price
Angelina_Jolie [31]
In ordr to find the unit price, you must divide $2.75 by 5. You should end up with $0.55. Jacob spent $0.55 on each caramel candy.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is two numbers that when added equal 25 but when multiplied equal negative 200
    7·1 answer
  • Can someone please help me with this and show work as well?? thank you so much!
    6·1 answer
  • Point d is the center of the given circle. what is the measure of ?
    14·1 answer
  • Please help with this
    12·2 answers
  • What is the length of Line segment A C? Round to the nearest tenth.
    14·1 answer
  • Y=4x the y intercept of ?
    10·2 answers
  • 20. (06.07 )
    5·1 answer
  • Jaime hiked for 3 days across an island. He started at the shoreline, which is at an elevation of O feet.
    10·2 answers
  • Help me answer, please!
    11·1 answer
  • Y = 3x ÷ 9 and x = -6 what is the output​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!