Let's see what to do buddy...
_________________________________
The sum of the angles of each n-sided figure is found in the following equation :

The question's figure is 5-sindes figure
so the sum the angles equal :

So we have :


Subtract the sides of the equation minus 479


And we're done.
Thanks for watching buddy good luck.
♥️♥️♥️♥️♥️
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Step-by-step explanation:
The standard of a linear equation is Ax +By = CAx +By =C. rewrite the equation with the slides flippy. 3x +6 = y3 x + 6= y
HOPE IT HELPS
mark me brianlist
Rectangle, triangle, and I believe square
Answer:
y = 18
Step-by-step explanation:
71 - 5 = 4y - 6
66 = 4y - 6
72 = 4y
18 = y
P.S. I am not 100% sure if this is correct if it isn't I am greatly sorry