1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
3 years ago
9

You receive two job offers. One offers a straight commission of 6% of sales. The other offers a salary of $500 per week plus 3%

of sales. How much would you have to sell per week in order for the straight commission job offer to be better? Use Gaussian elimination
Mathematics
1 answer:
Gnesinka [82]3 years ago
4 0

Answer: $16, 666.67

<u>Step-by-step explanation:</u>

Job 1: 0.06x

Job 2: 0.03x + 500


0.06x > 0.03x + 500

<u>-0.03x </u>  <u>-0.03x           </u>

0.03x >              500

<u>÷0.03</u>     <u>          ÷0.03 </u>

       x > \dfrac{50000}{3}

        x > 16,666.67      <em>rounded to the nearest penny</em>

You might be interested in
Point S lies on AB. If AB = 34 units, AS = 5 + 2x units, and SB = x + 2 units, what is the length of AS in units?
Lady_Fox [76]

Answer:

AS=9

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help on questions 2 please and thank you
EleoNora [17]
I would say B , even though I’m only in 5 th grade
8 0
3 years ago
What does it mean his average per game but it does not tell me how many games
Mrac [35]

The correct answer would be that if Dimitri improves his average by 1, he would have a 13.375 rebound per game average.

Although they don't tell you how many games he place, we can still solve. This is because we are adding an average to an average and therefore don't need to know totals.

12.375 + 1 = 13.375

8 0
3 years ago
20 What decimal does this model represent? Explain.
umka2103 [35]

Answer:

The model represents the decimal 73.

Step-by-step explanation:

The model is 10x10. You must count the blue blocks. The number of blue blocks is 73, therefore it represents the decimal 73. (Hope this helped!)

8 0
2 years ago
If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
sesenic [268]

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

12u->2.28

1u-> 2.28 /12

=0.19

6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help on this problem. Please help me.
    5·2 answers
  • What is 1x1?? so hard :(
    14·2 answers
  • Please help again, not sure what to do on both sides. Add or subtract!​
    5·2 answers
  • Identify the Transformation from ABC to A'B'C.
    10·1 answer
  • A ship caption is mapping
    6·2 answers
  • A rectangle has a width of 9 units and a length of 40 units. What is the length of a diagonal? 31 units 39 units 41 units 49 uni
    10·2 answers
  • A high school student volunteers to
    5·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Direct Variation
    8·2 answers
  • A certain insecticide kills 70% of all insects in laboratory experiments. A sample of 10 insects is exposed to the insecticide i
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!