1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
4 years ago
10

Quotient of 4 and a number increased by 10

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]4 years ago
7 0

Answer:

x+10/

Step-by-step explanation:

Quotient of 4 =divide by 4

a number increased by 10= x+10

You might be interested in
Helpp
Svetach [21]

Answer:

<h3>21mi/gn</h3>

Step-by-step explanation:

<h3>7mi/1/3gncalculate the product</h3>

7mi/gn/3simplify the complex fraction

<h3><em>So </em><em>the </em><em>answer </em><em>is=</em><em>2</em><em>1</em><em>m</em><em>i</em><em>/</em><em>gn</em></h3>

<h3><em>Hope </em><em>it </em><em>helps</em></h3>
6 0
2 years ago
I need help again don't get it
Dmitry [639]

Answer:

x=45

Step-by-step explanation:

70+65=135

180-135=45

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x to the nearest tenth
artcher [175]
The answer for your problem is x = 26
7 0
3 years ago
What is the rate of change of the function? <br> -3<br> -1/3 <br> 1/3<br> 3
sweet-ann [11.9K]

Answer: the rate change is 1/3

Step-by-step explanation: because its going up 1/3 not down.


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which shows a correct order to solve this story problem? Kent and Curtis went to the state fair. They had to pay a total of $7.1
KiRa [710]
The problem is asking how much each person will need to pay. Simplifying the problem into an equation with variables (an algorithm) will greatly help you solve it:

S = Sales Tax = $ 7.18 per any purchase
A = Admission Ticket = $ 22.50 entry price for one person (no tax applied)
F = Food = $ 35.50 purchases for two people

We know the cost for one person was: (22.50) + [(35.50/2) + 7.18] =
$ 47.43 per person. Now we can check each method and see which one is the correct algorithm:

Method A)
[2A + (F + 2S)] / 2 = [ (2)(22.50) + [35.50 + (2)(7.18)] ]/ 2 = $47.43
Method A is the correct answer

Method B)
[(2A + (1/2)F + 2S) /2 = [(2)(22.50) + 35.50(1/2) + (2)7.18] / 2 = $38.55
Wrong answer. This method is incorrect because the tax for both tickets bought are not being used in the equation.

Method C)
[(A + F) / 2 ]+ S = [(22.50 + 35.50) / 2 ] + 7.18 = $35.93
Wrong answer. Incorrect Method. The food cost is being reduced to the cost of one person but admission price is set for two people.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A car traveled from city a to city b at an average speed of 3x miles per hour, where x &gt; 0. the car then immediately returned
    9·1 answer
  • The ratio of green M&amp;Ms to
    9·1 answer
  • Of the 480 students at lincoln middle school one third have traveled overseas of these 15% have been to australia how many stude
    12·1 answer
  • Find the equation for the line that passes through the point (2,2), and that is parallel to the line with the equation y=3/4x-4
    6·1 answer
  • For the 2019 Major League Baseball and National Football League seasons, based
    14·1 answer
  • About how many feet are in 3.6 kilometers? 1 m = 39.37 in
    7·2 answers
  • You have a new mobile phone .The phone costed ?140 and then you pay for one year contract at ?15 per month .How much do you pay
    7·1 answer
  • A box contains 4 red cubes, 3 blue cubes, 2 green cubes, and 1 yellow cube. You pick two cubes at random, replacing each after y
    9·2 answers
  • A 10 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?
    9·2 answers
  • Celiac disease causes damage to the villi when can cause malnutrition?<br><br> A. True <br> B. False
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!