1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
10

There are 384 nails in a 16-ounce jar. How many nails are there per ounce in the jar?

Mathematics
2 answers:
Keith_Richards [23]2 years ago
8 0
384/16=24 nails per ounce.
ASHA 777 [7]2 years ago
3 0

The answer is 24... 


You might be interested in
The ratio of the number of text messages sent by Diego to the number of text messages sent by his sister is 3 to 4. Diego sent 1
ipn [44]

Answer:

His sister sent 6 more messages than Diego.

Step-by-step explanation:

Ratio of Diego's messages to his sister's messages = 3 : 4

Text messages sent by Diego = 18

Text messages sent by his sister = x

Ratio = 18 : x

It is a proportional relationship,

3 : 4 :: 18 : x

Product of extremes = Product of means

3x = 18*4

3x = 72

\frac{3x}{3}=\frac{72}{3}\\x=24

Difference = 24 - 18 = 6

Therefore,

His sister sent 6 more messages than Diego.

7 0
2 years ago
What is the answer to 123*456/789?
Elanso [62]
Answer= 71.0874524715 that is the answer but you will have to shorten it
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Uhm I need help hello
tresset_1 [31]

Answer: THE ANSWER IS B

:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(a) Use Euclid’s algorithm to find the g , the greatest common divisor of 273 and 3019.
AlexFokin [52]
3019=273\times11+16
273=16\times17+\underline1
\implies\mathrm{gcd}(3019,273)=1
5 0
3 years ago
Being timed help
Makovka662 [10]
I'm assuming 43 is actually 4/3
see what number the previous term must be multiplied by to get the next term
4 *something = 12, 12*something=36
common ratio is 3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP FOR 10 and 11 (SHOW WORK+LOTS OF POINTS)
    7·2 answers
  • What is the difference between the permutations rule and the combinations​ rule? Choose the correct answer below. A. The permuta
    13·1 answer
  • Walker wants to buy a skateboard that sells $49.99. An advertisement says that next week that skateboard will be on sale for $42
    14·2 answers
  • Use the formula R=3V+2T to find V when R=40 and T=5
    7·2 answers
  • Simplifying radicals! Please help me & Show WORK
    12·1 answer
  • One side of a triangle is 7 feet longer than the second side. The third side is 2 feet longer than the second side. The perimete
    12·1 answer
  • Billy had a farm with chickens, goats and cows. He wanted to know how many animals he had altogether, so he placed them in group
    6·1 answer
  • What is the value of<br> 4(x − 2)(x – 3) + 7(x - 2)(x - 5) – 6(x − 3)(x - 5)<br> when x = 5?
    13·1 answer
  • A fair number cube is labeled with the numbers 1 - 6. After rolling the cube 100 times, which
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!