1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
3 years ago
14

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 f0r 2.5 pounds of pears. What is the

unit price of each item she bought?. Show your reasoning.
Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
4 0
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:

$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.
You might be interested in
Please help i can not fail this!!
ivann1987 [24]
No solution 
i got u fam
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60.
ipn [44]
I think the answer would be 81.60
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every Monday evening, a mathematics teacher stops by the dry cleaners, drops off the shirts that he wore for the week, and picks
ikadub [295]
(T+W+T+F+S+S+M)+(T+W+T+F+S+S+M)=14
7 0
3 years ago
What is the simplified form of k-5+7
ohaa [14]

Answer:

k+2 or k=2

Step-by-step explanation:

combine -5 and 7 to get your answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider Akelia’s sequence 5, 8, 11, 14, 17, ….<br> d. Explain Johnny’s formula.
siniylev [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

he is going adding 3 to each number ex.

5+3=8

8+3=11

11+3=14

14+3=17

and so on

7 0
3 years ago
Other questions:
  • There
    14·2 answers
  • To find the amount of interest Jesse will pay to borrow money, you can use the formula I = PRT. I = interest; P = principal; R =
    14·1 answer
  • Luke has 48 books.He puts 7 books in a box.How many boxes can he fill?explain how you interpreted the remainder
    5·2 answers
  • Solve for x.<br> s. 2+x=1
    6·1 answer
  • In the diagram below DE is the midsegment of AABC.<br> Find the length of DE and BC.
    7·1 answer
  • WILL GIVE 100 POINTS TO WHOEVER ANSWER THIS CORRECTLY. In the similarity transformation of abc to def, abc was dilated by a scal
    12·1 answer
  • If 3/4 = x/8, then x is equal to
    5·2 answers
  • Remember, the perimeter of a rectangle is twice the length plus twice the width. Use w to represent the width.
    9·2 answers
  • What value will make the equation below true? Equation: -2.1- ? = -1.50​
    15·1 answer
  • Need help asap!! i am being timed!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!