1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
5

Which price choice is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocol

ate chips for $3.32
Mathematics
2 answers:
Kitty [74]3 years ago
6 0
A=$2.49/15oz≈$0.166/oz  (17 cents per ounce to nearest cent)

B=$3.32/20oz=$0.166/oz  (same as above)

So A=B, they both has the same price per ounce.
Readme [11.4K]3 years ago
5 0

Steps:

You must do 2.49 divided by 15, which is 0.166. Now since you have that, you must also do 3.32 divided by 20. You must not do the other way around, because of how the question is stated. It would not make sense if you divided 15 ( aka ounces) and would divide that by money. It just does not make sense because of how the question is stated

Answer:

The answer would be "the unit rates are equal to each other"

I would love to be marked brainlest

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/2685273#readmore

You might be interested in
Does anyone know the answer to the last question? :)
PIT_PIT [208]

Answer:

y=1.5 that what i got okay

6 0
3 years ago
Jake sold 28 tickets to the the school fair and Jeanie sold 21 tickets. What is the ratio in the simplest for of the number of t
HACTEHA [7]
A. 3/4, you just have to simplify 21/28
4 0
3 years ago
The following amounts were deposited in a savings account each month.
Ksju [112]

Answer: 20+44=64

              32+56=88

              88+64=$152

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the solution set of -2|x| < -8
Tema [17]

Answer:

{x| x < -4\:or\: x > 4}

Step-by-step explanation:

−2|x| < −8 ↷

−2x > 8 −2x < −8

___ __ ___ ___

−2 −2 −2 −2

-4 > x OR 4 < x

Whenever you multiply\divide by a <em>negative</em>, you reverse the inequality symbol.

I am joyous to assist you anytime.

3 0
3 years ago
A linear function that represents the number of video games purchased at an electronics store is compared to a different linear
serg [7]

Answer:

See there y-intersept and if slope is negative or positive to see if they intersect

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jack says 0.90 is between 0.9 and 0.91. Is he correct? Explain.
    5·1 answer
  • What else must you know to prove the triangles here by SAS
    7·1 answer
  • measurement of angle EFH is equal to 7 x + 2 and measurement of angle EHG is equal to 12x + 30 what is X?
    5·1 answer
  • A box of 80 coins, consisting of only nickels and dimes, is worth 7 dollars and 80 cents. Find the number of nickels.
    7·1 answer
  • A recipe for 8 showed 1.75 kg of plain flour. Theo used a calculator and worked out
    8·1 answer
  • -190*(x)483-913+342-4569-(y)94=
    8·1 answer
  • What is the gcf of 9-27x^3?
    8·1 answer
  • There are 45 houses in Grey's Lake subdivision. Each house uses 400 gallons of water each day. Write a DIVISION EQUATION to repr
    12·2 answers
  • using the distance formula d=√(x2- x1)^2 +(y2-y^1, what is the distance between point (-3,1) and point (-2,4) rounded to the nea
    12·1 answer
  • Sk...
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!