Stop and Shop has the better deal, as it is 0.24 cents for each apple if you divide 0.96 by 4, while Path Mark is 0.25 cents.
Answer:
Option C.
Step-by-step explanation:
If a polynomial P(x) is divided by (x-c), then we write leading coefficients inside the synthetic division line and c outside the synthetic division line.
The given division problem is

Here,

The numerator polynomial can be written as

So, the coefficients of numerator are 6, 1, 0, -3.
The synthetic division form for given division problem is
7 | 6 1 0 -3
Therefore, the correct option is C.
Answer:
Line 4
Step-by-step explanation:
6(x+2) = 24
6x+12=24
6x=12
x=2
Answer:
12% increase
Step-by-step explanation:
Divide the difference between the two prices by the original price:
1.05/8.95
= 0.12
So, the percent change is 12%
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.
$279 for 9 tickets.
=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket
$18 for 6 volleyballs.
=> rate = $ 18 / 6 volleyballs => unit rate = $ 3 / volleyball
4 fouls in 20 minutes.
=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute
36 strikeouts in 54 innings.
=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>