Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54 inni ngs.
1 answer:
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1. $279 for 9 tickets. => rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket $18 for 6 volleyballs. => rate = $ 18 / 6 volleyballs => unit rate = $ 3 / volleyball 4 fouls in 20 minutes. => rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute 36 strikeouts in 54 innings.
=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning </span>
You might be interested in
The answer would be a 3x-4y=-10
You will need to subtract if u are taking 15% off
Answer:
D
Step-by-step explanation:
there were three times as many new subscribers in the 20-29 and the 30-39 age groups combined for the chronicle than in the 20-29 age group for the times.
U=5 x=1 z=-1.7 m=2 Trololololololo