1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
13

Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54 inni

ngs.
Mathematics
1 answer:
sergejj [24]3 years ago
4 0
<span>The rate is the ratio and the unit rate is the rate when the denominator is 1.


$279 for 9 tickets.

=> rate = $279 / 9 tickets => unit rate = $ 31/ ticket

 $18 for 6 volleyballs.

=> rate = $ 18 / 6 volleyballs =>  unit rate = $ 3 / volleyball

4 fouls in 20 minutes.

=> rate = 4 fouls / 20 minutes => unit rate = 0.2 fouls / minute

36 strikeouts in 54 innings.

=> rate = 36 strikeouts / 54 innings => unit rate = 0.67 strikeouts / inning
</span>
You might be interested in
2) Joanie got paid $111 to babysit three kids for 6 hours. How much was she paid per hour?
Hatshy [7]

Answer:

18.5

Step-by-step explanation:

Since she was paid $111 for 6 hours, you divide 111/6 to get 18.5

6 0
2 years ago
26 = 3x - 2 - 7x show york work but please try to summarize you're explanation
Delvig [45]
26 = 3x - 2 - 7x
26 + 2 = -4x
28 / -4 = x
x = -7
Best answer me please!
6 0
3 years ago
What is the greatest common factor of 9 21 60?
nordsb [41]
The greatest common factor (GCF) of 9, 21 and 60 is: 3

Factors of 9: 1, 3, 9
Factors of 21: 1, 3, 7
Factors of 60: 1, 2, 3, 4, 5, 6

The common factors between the three numbers are 1 and 3, but since 3 is the highest number, it is considered the GCF.
8 0
3 years ago
The man buys flags 4 his store. each flag cost $28. how many flags can he buy for $350? What does the remainder represent? help
kodGreya [7K]
He can buy 12 flags, the remainder represents his left over money
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me with this :)
Firdavs [7]

Answer:

looks like school work

Step-by-step explanation:

DO IT ON YOUR OWN

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How to work out 5-(-11) modulus equations?
    6·1 answer
  • The steps in writing f(x) = 18x + 3x2 in vertex form are shown, but a value is missing in the last step. Write the function in s
    11·2 answers
  • a solid pyramid with a square base with side 12 cm and height 25 cm is made of metal. The metal is melted to form spherical ball
    5·1 answer
  • For every 3 cans of veggies purchased you get 1 free can. Tessie went home with 32 cans of veggies how many cans did she have to
    14·1 answer
  • Sevilya bought a new computer. She had to pay 8% in sales tax. The cost of the computer is $1,000. How much did she pay in total
    11·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINESLT!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Please helppppppppppp <br><br><br><br> i put it at 50 points-
    10·2 answers
  • Consider the line plot below.
    8·1 answer
  • Each of students reported the number of movies they saw in the past year. Here is what they reported. 6, 17, 4, 8, 16, 5 Find th
    15·1 answer
  • The pattern follows the "add one dot to the top of each column and one dot to the right of each row" rule. What will the 10th te
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!