1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mezya [45]
3 years ago
5

The solution for x2 + 2x + 8 ≤ 0 is

Mathematics
2 answers:
Marina CMI [18]3 years ago
5 0

Answer:

Please use " ^ " for exponentiation: x^2 + 2x + 8 ≤ 0.

Let's solve this by completing the square:

x^2 + 2x + 8 ≤ 0 => x^2 + 2x + 1^2 - 1^2 + 8 ≤ 0. Continuing this rewrite:

(x + 1)^2 + 7 ≤ 0

Taking the sqrt of both sides: (x + 1)^2 = i*sqrt(7)

Then the solutions are x = -1 + i√7 and x = -1 - i√7

There's something really wrong here. I've graphed your function, x^2 + 2x + 8, and can see from the graph that there are no real roots, but only complex roots. Please double-check to ensure that you've copied down this problem correctly.

Valentin [98]3 years ago
3 0

Answer:

B. The Empty Set

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!! Have a great day!!!!   : )

You might be interested in
Pls help with this question
Brrunno [24]
I wish i could help but i dont know the answer
7 0
4 years ago
Need help on this asap please:)
Blababa [14]

Answer: devied the 2 numbers

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
Simplify the expression.
astra-53 [7]

a^{\log_a b}=b\\\\12^{\log_{12}24}=24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do y’all find the equation in standard form plz help me guys
Katen [24]

Answer:

it is a funtion

Step-by-step explanation:

all i can say is that it is a function

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Given: QS = 42<br> Prove: x = 13
    12·1 answer
  • Need help on #30 and 31 thanks!!
    14·1 answer
  • Pizza Perfection sold 93 pieces on Monday 67 pizzas and Tuesday 78 pizzas on Wednesday 44 piece pizzas on Thursday and 123 pizza
    13·1 answer
  • Solve the system using substitution.
    15·1 answer
  • Given that a line has a slope
    10·2 answers
  • how many pounds of candy worth $12 per pound should be mixed with candy costing $19 per pound to produce a 70 pound mixture that
    12·1 answer
  • What is that little thing that goes over the 2 and 6
    5·1 answer
  • Rebecca went swimming yesterday. After a while she had covered one fifth of her intended distance. After swimming six more lengt
    8·1 answer
  • Find the GCF for all of these
    8·1 answer
  • Solve the equation by finding the common multiple.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!