1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
9

The cost of 10 days at Healthy Gym is $ .

Mathematics
1 answer:
liq [111]3 years ago
4 0

Answer: $25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HELP P L E A S E ! !
alex41 [277]

Answer:

A is true but I dont know the rest I am very sorry   .-.

Step-by-step explanation:

I Just added 18 + 12 = 30 + 10 = 40 and that is why A is true

3 0
3 years ago
What is .00762 as a multiple of a power of 10​
lys-0071 [83]

Step-by-step explanation:

0.00762 = 7.62 \times  {10}^{ - 3}  \\

3 0
3 years ago
If p equals three, what is the value of p raised to the second power plus five minus four p?
PilotLPTM [1.2K]
The answer is 2.
p=3
3^2+5(4 x 3)= 2
6 0
3 years ago
Find tan A for the triangle below.<br><br><br> a. 0.4167<br> b. 0.385<br> c. 2.4<br> d. 0.923
Sav [38]

Answer:

C "ccccccccccccccccccc

5 0
2 years ago
Please help me it’s math iready for a 7th grader
Artemon [7]

Answer:

m - 7.50 = 12.50

and

m = 7.50 + 12.50

Step-by-step explanation:

The best answers would be:

m - 7.50 = 12.50

and

m = 7.50 + 12.50

First of all, let's figure out what the question is asking us:

The question is asking us to find the amount of money on the gift card

It tells us to use "m" for "the amount of money on the gift card"

Now that we know the following, we can put together the equation

m = the amount of money on the gift card

$7.50 = cost of the book

$12.50 = amount remaining

Since he receives the gift card and then buys a book that costs $7.50, we are going to "have to subtract $7.50 from m". And we know that $12.50 is remaining, so we "make the equation equal to 12.50".

So, let's set up the equation:

m - 7.50 = 12.50

Now that we know the equation, we can solve for "m"

m - 7.50 = 12.50

Step 1: Add 7.50 to both sides.

m − 7.50 7.50 = 12.50 + 7.50

Step 2: Simplify

Answer: m = 20

Another way you can set up this equation is:

m = 7.50 + 12.50

Because we want to find "m", we set it equal to the equation. Since Salim bought a book for $7.50 and had $12.50 remaining, we want to find how much he had on the gift card that made him have $12.50 remaining when he bought the book. So, we have to add 7.50 and 12.50, to find how much is on the gift card.

So, the equation "m = 7.50 + 12.50", makes sense when solving for "m"

Hint: Once you have realized that the equation has Like Terms on the same side you must Combine the Like Terms by either adding them together or subtracting them.

Now that we know the equation, let's solve it

m = 7.50 + 12.50

Step 1: Combine like terms

m = (7.50 + 12.50)

m = 20

Since both equations equal $20 and both make sense, we can conclude that these are the best options.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Add 15, subtract 10 first term 4
    10·2 answers
  • a shop sells sweets in bags of 7 and 20 what is the largest number of sweets that cannot be purchased exactly?
    11·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 62 feet. The width is seven feet less than the length. Find the length and the width. Show work,
    13·1 answer
  • What is the point on the line given the equation y = 3(x - 4) + 5?
    5·2 answers
  • What is the reciprocal of 2/3​
    13·1 answer
  • A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
    15·1 answer
  • I need an answer ASAP plzzzzzz
    13·2 answers
  • Which best describes a fraction?
    5·1 answer
  • If f(x) = 5x2 - 3x , what is f(-3)
    6·2 answers
  • The figures are similar. Find x.<br> Brainiest to the correct person!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!