The room is not in shape of a square but a rectangle.
Question says Length is: 19 inches
Diagonal is: 20.6 inches
In a square all sides are equal
Rectangle has just two sides equal
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
Answer:
x<2
put a circle (unsahded) on number 2 and a line on all the sides to the left of 2 , like through 1, 0 , -1 ....
Step-by-step explanation:
4x<8
divide by 4
x<2
Answer:
Hey Dear
Graph is coinciding with (-2,-1) and (1,2)
Range = [-1,2]