1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreev551 [17]
3 years ago
8

A 12 ounce can of Coke costs $1.00 when purchased from the soda machine at the school. An 16 oz bottle of Pepsi from the soda ma

chine at the local gas station costs 1.35. Is the can of coke or bottle of Pepsi the best buy?
Mathematics
1 answer:
user100 [1]3 years ago
4 0

Answer:

Can of Coke

Step-by-step explanation:

Calculate how much money each ounce of drink costs, or the money per ounce ($/oz).

Coke:

$/oz = $1 ÷ 12oz = $0.083333/oz

Pepsi:

$/oz = $1.35 ÷ 16oz = $0.084375/oz

Coke < Pepsi

0.083333 < 0.084375

The calculations show that you would pay more money for one ounce of Pepsi than for one ounce of Coke. Coke costs less than Pepsi.

Therefore the can of Coke is the best buy.

You might be interested in
The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The mon
andrew11 [14]

Answer:

oo kutte kamine nikal yha se chl ktle

6 0
3 years ago
Write 87.5% as a fraction in simplest form
Len [333]
87 1/2 is the answer. hope it help.
6 0
3 years ago
QUESTÃO DE PL (PROGRAMAÇÃO LINEAR):
ra1l [238]

Essa pergunta nao esta em forma ingles, então pessoas nao vao entender.

3 0
3 years ago
Students at the college are allowed to work on campus
Ahat [919]

Answer: theres a website called weegy did you try that?

5 0
3 years ago
A class of 33 students elected a class treasurer. there were 111votes for candidate a and 15 votes for candidate
Advocard [28]

Since 111 is greater than 33, I will assume that you meant 11 votes for a candidate. Also, assuming that each student can vote only once, the answer would be

11/33 x 100=33.333333...

About 33.333 of the voters voted for candidate a.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Two systems of equations are shown below: System A System B 3x + 2y = 3 −x − 14y = 1 −2x − 8y = −1 −2x − 8y = −1 Which of the fo
    12·2 answers
  • Which of the following is the correct graph of the compound inequality 4p + 1 &gt; −11 or 6p + 3 &lt; 39?
    9·2 answers
  • Find the difference of 6/7 minus 1/14
    8·2 answers
  • 5 subtracted from three times any number.
    11·2 answers
  • Let f(x) represent a function.
    12·1 answer
  • I need help with this
    10·2 answers
  • 2) Shawn's cat is currently stuck in a tree. Shawn has a ladder that is 15 feet long and he places the ladder 10 feet from the b
    7·1 answer
  • Which of the following numbers is not in the interval (3, 9]?<br> 3.14<br> 9<br> 3<br> 7
    6·1 answer
  • I don’t get this at all ‍♂️
    8·1 answer
  • Please help me thank you
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!